Progress bar Progress bar

Ovestin 1 mg tabletta 30x

Vény ellenében vagy támogatással kiadható termék

Hatóanyag: ösztriol

Cikkszám: 180854

Normatív TB támogatás: Nem 

Közgyógyellátásra kapható: Nem 

EÜ támogatásra adható: Nem 

EÜ kiemelt támogatás: Nem 

A készítmény térítési díja a felírás jogcímétől függően változhat. A foglalás kiadása a vény tulajdonosának, vagy az átvevőnek felírás igazolással kell rendelkezni!

készleten ikonOnline foglalható

A BENUvény.hu oldalunkon csak az online patikák kínálata látszódik. Keresse fel a patikakeresőnket, hogy megtalálja az összes BENU Gyógyszertárat, majd vegye fel a kapcsolatot a kiválasztott patikával a megadott elérhetőségek egyikén.
Ovestin 1 mg tabletta 30x

Ovestin 1 mg tabletta 30x leírás, használati útmutató

Cikkszám

180854

Besorolás típusa
Hatóanyag
Kiszerelés 30x

    

OGYI/29537/2010

OGYI/21767/2010

BETEGTÁJÉKOZTATÓ: INFORMÁCIÓK A FELHASZNÁLÓ SZÁMÁRA


Ovestin 1 mg tabletta

ösztriol


Mielőtt elkezdené alkalmazni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót.

-    Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.

-    További kérdéseivel forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez.

-    Ezt a gyógyszert az orvos Önnek írta fel. Ne adja át a készítményt másnak, mert számára ártalmas lehet még abban az esetben is, ha tünetei az Önéhez hasonlóak.

-    Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tüneteket észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.


A betegtájékoztató tartalma:

1.    Milyen típusú gyógyszer az Ovestin tabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható?

2.    Tudnivalók az Ovestin tabletta alkalmazása előtt

3.    Hogyan kell alkalmazni az Ovestin tablettát?

4.    Lehetséges mellékhatások

5.    Hogyan kell az Ovestin tablettát tárolni?

6.    További információk



1.    MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER AZ OVESTIN TABLETTA ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?


Az Ovestin az ösztrogéneknek nevezett gyógyszerek csoportjába tartozik.


Az Ovestin ösztriolt tartalmaz. Az ösztriol a szervezetben termelődő női nemi hormonok, az ösztrogének egyike. A változókor alatt és után a szervezet ösztrogéntermelése lecsökken. Ez olyan panaszokkal járhat, mint pl. hüvelyi irritáció, visszatérő húgyúti fertőzések, vizelettartási zavarok vagy hőhullámok. Az Ovestin alkalmas ezeknek a panaszoknak a csökkentésére. Ezeken kívül más betegségek esetén is alkalmazható.

A betegtájékoztató hátoldalán további információkat olvashat az Ovestinről és alkalmazásáról.



2.    TUDNIVALÓK AZ OVESTIN TABLETTA ALKALMAZÁSA ELŐTT


Ne alkalmazza az Ovestint

·    ha allergiás (túlérzékeny) az ösztriolra vagy az Ovestin tabletta egyéb összetevőjére.

·    ha mellrákja van, vagy valaha volt, vagy fennáll annak gyanúja.

·    ha ösztrogénre érzékeny daganatos betegsége (mint pl. a méh belső rétegének rákja) van, vagy fennáll annak gyanúja.

·    ha nem szokványos hüvelyi vérzése van, amit orvosa még nem vizsgált ki.

·    ha méhének belső rétege rendellenesen növekszik (endometriális hiperplázia).

·    ha vérkeringési zavara van, vagy valaha volt, mint pl. vérrög képződése (az alsó végtagban vagy a tüdőben).

·    ha olyan szívbetegsége volt, mint pl. angina vagy szívinfarktus.

·    ha májbetegsége van, vagy valaha volt, amennyiben a máj működése még nem normalizálódott.

·    ha porfíriája van (egy öröklődő betegség).


Az Ovestin fokozott elővigyázatossággal alkalmazható

A hormonpótló kezelésnek (angol rövidítéssel HRT) nem csak előnyei, de veszélyei is vannak, amit mérlegelnie kell, mikor az alkalmazásról dönt.


Orvosi vizsgálatok

Mielőtt hormonpótló kezelésben (HRT) részesülne, orvosa ki fogja kérdezni saját és családja korábbi betegségei felől. Megvizsgálhatja melleit, hasát és belső vizsgálatot is végezhet. Rendszeres ellenőrző vizsgálatokra is sor kerül majd, különös tekintettel a mellek vizsgálatára.

Ha a hormonpótló kezelés (HRT) elkezdődött, rendszeres ellenőrzésekre lesz szükség, legalább évente egyszer. Ezen alkalmakkor orvosával megbeszélhetik a kezelés folytatásának előnyeit és kockázatait.

Néhány betegség rosszabbodhat a hormonpótló kezelés (HRT) hatására. Ha az alábbi elváltozások fennállnak Önnél, vagy valaha fennálltak, tájékoztassa orvosát, aki figyelembe fogja venni ezeket: fibroidnak nevezett vagy egyéb elváltozások a méhben, korábbi érrögképződés az ereiben, bármely családtagjában korábbi női nemi hormonra (ösztrogénre) érzékeny rákos betegség, mint pl. mellrák, magasvérnyomás, májbetegségek, cukorbetegség, epekövek, migrén vagy súlyos fejfájás, ún. szisztémás lupus erythematosus, korábbi méhnyálkahártya megvastagodás, epilepszia, asztma, öröklődő süketség (otosclerosis). Ha az Ovestin használata mellett bármilyen változás állna be állapotában, szóljon orvosának.

A hormonpótló kezelés (HRT) esetenként vízvisszatartást okozhat. Hüvelyi fertőzés esetén orvosa fel fog írni Önnek egy másik gyógyszert is a fertőzés kezelésére.


Az Ovestin kezelés azonnali leállítását indokló okok

·    sárgaság (a bőre sárgás árnyalatúvá válik);

·    a vérnyomás hirtelen emelkedése;

·    migrén, vagy súlyos fejfájás, ha ez korábban még nem fordult elő;

·    terhesség.


A rosszindulatú daganat kialakulásának kockázatára kifejtett hatások

Méhrák

Minden nőnél fennáll a méhrák kialakulásának alacsony kockázata HRT szedése mellett és a nélkül is. Egy epidemiológiai vizsgálat eredményei szerint az Ovestin tabletták szedése növelheti a méh belső rétegéből kiinduló rák kialakulásának kockázatát. Az ösztriolt szedő nőknél kialakult daganatok esetében a daganat szóródása sokkal kevésbé volt megfigyelhető, mint az ösztriolt nem használó nők esetében.

Annak érdekében, hogy megelőzzék a méh belső rétegének stimulálását, a maximális adagot nem szabad túllépni, illetve a maximális adagot legfeljebb néhány hétig szabad alkalmazni.

Általában nincs ok aggodalomra, ha áttöréses, vagy pecsételő vérzést észlel, különösen, ha az a HRT megkezdését követő első néhány hónap során jelentkezik.

Mindazonáltal, ha a vérzés vagy pecsételés

·    az első néhány hónap elteltével is fennáll;

·    a HRT már egy ideje tartó, folyamatos használata közben jelentkezik;

·    a HRT felfüggesztését követően is fennáll;

jelentkezzen orvosánál. A tünet utalhat arra, hogy a méh belső rétege elvékonyodott.


Emlőrák

Az emlőrákban szenvedő, vagy múltban emlőrákon átesett nők esetében a HRT nem javasolt.

Az ösztrogént, vagy ösztrogén-progesztagén kombinációját tartalmazó HRT készítmények szedése néhány év alatt enyhén növeli az emlőrák kialakulásának kockázatát. A kockázat a HRT időtartamával együtt növekszik és a kezelés leállítását követő öt éven belül tér vissza a normális értékre. Kombinált hormonpótló kezelés (HRT) alkalmazása esetén az emlőrák kialakulásának kockázata kissé nagyobb, mint a kizárólag ösztrogént tartalmazó hormonpótló kezelés (HRT) esetén.

Az még nem ismert, hogy az Ovestin szedése az emlőrák kockázatának hasonló emelkedésével jár-e, mint ahogy azt egyéb HRT készítményeknél megfigyelték. Mindazonáltal ha az emlőrák kockázata aggodalommal tölti el, vitassa meg orvosával a kezelés várható előnyeit és kockázatait.

Rendszeresen vizsgálja át emlőit, hogy észlelje, ha olyan változások lépnek fel, mint például behúzódás a bőrön, a mellbimbó alakváltozása, vagy tapintható, esetleg látható csomók kialakulása.


Petefészekrák

A petefészekrák (a petefészkek rosszindulatú daganatos betegsége) nagyon ritka, de súlyos betegség. Felismerése nagyon nehéz lehet, mivel gyakran nem okoz nyilvánvaló tüneteket.

Néhány vizsgálat kimutatta, hogy a kizárólag ösztrogént tartalmazó HRT szerek 5 évnél hosszabb távú szedése növelheti a petefészekrák kialakulásának kockázatát. Jelenleg még nem ismert, hogy a más típusú HRT szerek, vagy az Ovestin hasonlóan emelik-e a kockázatot.


A szívre és keringésre kifejtett hatások

Szívbetegség

Szívbetegségben szenvedő, vagy korábban azon átesett nők esetében a HRT nem ajánlott. Ha valaha volt szívbetegsége, beszélje meg orvosával, hogy HRT-nek alávetheti-e magát.

A HRT nem alkalmas szívbetegségek megelőzésére.

A HRT egyik típusával (konjugált ösztrogént és progesztagén MPA-t tartalmazó szer) végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a gyógyszert szedő nőknél a kezelés első évében a szívbetegség kialakulásának kockázata enyhén emelkedett. Más típusú HRT szerek esetében a kockázat feltehetően hasonló fokú, habár ezt eddig nem bizonyították.


Ha Önnél kialakul:

·    mellkasi fájdalom, ami a nyakába, vagy a karjába sugárzik,

a lehető legrövidebb időn belül forduljon orvoshoz, és ne vegyen be HRT gyógyszert addig, amíg orvosa ezt nem engedélyezi. Ez a fájdalom szívbetegségre utalhat.


Sztrók (az agyi erek elzáródása, vagy vérzés következtében fellépő agykárosodás)
A HRT egyik típusával (konjugált ösztrogént és progeszteron MPA-t tartalmazó szer) a közelmúltban végzett vizsgálat kimutatta, hogy a gyógyszer használata enyhén növeli a sztrók kialakulásának kockázatát.

Az 50-es éveiben járó, HRT szert nem szedő nők esetében átlagosan, öt év alatt ezer főből hárman esnek át várhatóan sztrókon. A HRT gyógyszert szedő, 50-es nők között ez az arány ezerből négy fő. A 60-as éveikben járó, HRT szert nem szedő nők esetében öt év alatt várhatóan ezer főből tizenegynél alakul ki sztrók. A 60-as, HRT szert szedő nőknél ez az arány ezerből tizenöt fő. Azt egyelőre nem tudjuk, hogy más típusú HRT szerek hasonló módon növelik-e a kockázatot.


Ha Önnél kialakul:

·    megmagyarázhatatlan migrén-típusú fejfájás látászavar kíséretében, vagy a nélkül,

a lehető legrövidebb időn belül forduljon orvoshoz, és ne vegyen be HRT gyógyszert addig, amíg orvosa ezt nem engedélyezi. Ezek a fejfájások a sztrók korai figyelmeztető jelei lehetnek.


Vérrögök

A hormonpótló kezelés (HRT) növelheti a vérrögök kialakulásának a veszélyét a visszerekben (a jelenséget mélyvénás trombózisnak is nevezik, vagy angol rövidítéssel DVT-nek), különösen a kezelés első évében. Nem ismert, hogy az Ovestin hasonló módon növeli-e a kockázatot.

Ezek a vérrögök nem mindig okoznak komoly bajt, de ha egy vérrög eljut a tüdőbe, az mellkasi fájdalmat, légszomjat, ájulást okozhat, vagy akár halálhoz is vezethet. Ezt az állapotot tüdőembóliának (angol rövidítéssel PE) nevezik.

A DVT és a PE a vénás tromboembolizáció (angol rövidítéssel VTE) egyes fajtái.


A vérrögök kialakulásának nagyobb az esélye

·    ha ön kifejezetten túlsúlyos;

·    ha önnél korábban már alakultak ki vérrögök;

·    ha a közeli vérrokonai közül valakinél alakultak már ki vérrögök;

·    ha egy, vagy több vetélése volt;

·    ha bármilyen vérrögösödéssel járó problémája van, ami gyógyszeres, például warfarin kezelést igényel;

·    ha hosszú ideje fekvőbeteg valamilyen műtét, sérülés, vagy betegség következtében;

·    ha a szisztémás lupus erythematosus nevű ritka betegségben szenved.

Ha a fenti tényezők bármelyike fennáll önnél, beszélje meg orvosával, hogy alávetheti-e magát HRT‑nak.


Az 50-es éveiben járó, HRT szert nem szedő nők esetében átlagosan öt év alatt ezer főből háromnál alakul ki vérrög. A HRT gyógyszert szedő, 50-es nők között ez az arány ezerből hét fő. A 60-as éveikben járó, HRT szert nem szedő nők esetében öt év alatt várhatóan ezer főből nyolcnál alakul ki vérrög. A 60-as, HRT szert szedő nőknél ez az arány ezerből tizenhét fő.


Ha Önnél kialakul:

·    fájdalmas lábdagadás;

·    hirtelen fellépő mellkasi fájdalom;

·    nehezített légzés;

a lehető legrövidebb időn belül forduljon orvoshoz, és ne vegyen be HRT gyógyszert addig, amíg orvosa ezt nem engedélyezi. Ezek a tünetek a vérrög jelenlétére utalhatnak.

Ha műtét előtt áll, tudassa ezt kezelőorvosával. A HRT szer szedését 4‑6 héttel az operáció előtt lehet, hogy fel kell függesztenie, hogy csökkenjen a vérrög kialakulásának veszélye. Az orvosa fogja megmondani, hogy mikor kezdheti újra a HRT-t.


A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek

Más gyógyszerek befolyásolhatják az Ovestin hatását, illetve az Ovestin is hatással lehet egyéb gyógyszerekre. Jelezze orvosának, vagy gyógyszerészének, ha az alábbi gyógyszereket használja (vagy tervezi használatukat):

·    epilepszia gyógyszerek (mint a fenobarbital, fenitoin és karbamazepin);

·    tuberkulózis elleni gyógyszerek (rifampicin, rifabutin);

·    fertőzések elleni gyógyszerek (nevirapin, efavirenz, ritonavir, nelfinavir, rifampicin);

·    orbáncfüvet tartalmazó gyógynövény-kivonatok (Hypericum perforatum).


Az Ovestin tabletta egyidejű alkalmazása bizonyos ételekkel vagy italokkal

Az Ovestin használata mellett a megszokott ételeket és italokat fogyaszthatja.


Terhesség és szoptatás

Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.


Terhesség

Ne alkalmazza az Ovestint, ha terhes, vagy úgy gondolja, hogy terhes lehet.


Szoptatás

Ha szoptat, orvosa megkérdezése nélkül ne alkalmazza az Ovestint.


A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítmény nem befolyásolja hátrányosan a gépjárművezetéshez és gépkezeléshez szükséges képességeket.


Fontos információk az Ovestin tabletta egyes összetevőiről

Tejcukor érzékenység esetén figyelembe kell venni, hogy az Ovestin tabletták laktózt tartalmaznak. Ha laktóz, vagy tej fogyasztásakor előfordult rosszullét, jelezze ezt orvosának, vagy gyógyszerészének.



3.    HOGYAN KELL ALKALMAZNI AZ OVESTIN TABLETTÁT?


A változókor okozta panaszok kezelésére a szokásos adag 4‑8 mg naponta az első hetekben, majd később a napi dózis fokozatosan csökkenthető például 1‑2 mg-ra. Más esetekben előfordulhatnak alacsonyabb dózisok. A tablettákat kevés vízzel vagy egyéb itallal nyelje le. Minden nap nagyjából azonos időpontban vegye be az egész napi adagot.

Ha az Ovestin alkalmazása során annak hatását túlzottan erősnek vagy csekélynek érzi, forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez.


Ha az előírtnál több Ovestin-t alkalmazott

Haladéktalanul keresse fel orvosát, vagy gyógyszerészét, ha az előírtnál több Ovestin tablettát vett be.

Nagy aggodalomra nem ad okot, ha egy alkalommal több tablettát vett be, ennek ellenére konzultáljon orvosával. Ebben az esetben előfordulhat hányinger, hányás, nőknél pár nap elteltével hüvelyi vérzés léphet fel.


Ha elfelejtette alkalmazni az Ovestin-t

Ne alkalmazzon kétszeres adagot a kihagyott tabletta pótlására.

Ha elfelejtett bevenni egy adagot, és még nem telt el 12 óra, azonnal pótolja! Ha több mint 12 óra eltelt, ne vegye be a kimaradt adagot, hanem folytassa a következő dózissal a megszokott időpontban.



4.    LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK


Mint minden gyógyszer, így az Ovestin tabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.


Az adagolástól és a beteg érzékenységétől függően az Ovestin néha okozhat mellékhatásokat, mint például:

·    hányinger;

·    az emlők megduzzadása és feszülése;

·    enyhe hüvelyi vérzés;

·    a szövetek közötti vízvisszatartás, ami általában boka- vagy lábdagadásként jelentkezik;

·    hüvelyi folyás.

A legtöbb betegnél ezek a mellékhatások folyamatos használat során megszűnnek. Tudassa orvosával, ha hüvelyi vérzés lép fel, vagy bármely mellékhatás zavaróvá válik, vagy folyamatosan fennáll.


A hormonpótló kezelés (HRT) során esetenként fellépő egyéb mellékhatások:

·    jóindulatú és rosszindulatú, hormonfüggő daganatok, mint az emlőrák és a méh belső rétegéből kiinduló rák;

·    vérrögök kialakulása a visszerekben;

·    szívinfarktus és sztrók;

·    az epehólyag betegségei;

·    bőrproblémák, mint kiütések, pigmenthiányos vagy vörös foltok megjelenése a bőrön;

·    demencia (az agyi funkciók hanyatlása, ami az emlékezőképesség elvesztésével jár).

Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.



5.    HOGYAN KELL AZ OVESTIN TABLETTÁT TÁROLNI?


2°C ‑ 30°C között, a fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


Ellenőrizze, hogy a dobozon vannak-e feltüntetve speciális, tárolásra vonatkozó utasítások.


A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!


A címkén és a dobozon feltüntetett lejárati idő (EXP) után ne alkalmazza az Ovestin-t.



6.    TOVÁBBI INFORMÁCIÓK


Mit tartalmaz az Ovestin tabletta

-    A készítmény hatóanyaga: 1 mg ösztriol tablettánként.

-    Egyéb összetevők: magnézium-sztearát, amilopektin, burgonyakeményítő, laktóz-monohidrát.


Az Ovestin aktív hatóanyaga a természetes ösztrogének (női nemi hormonok) közé tartozó ösztriol. Az ösztrogéneket túlnyomó részben a petefészkek termelik. Szükségesek a nők normális szexuális fejlődéséhez és fogamzóképes korban a menstruációs ciklus szabályozásához. Az öregedés során a petefészkek ösztrogéntermelése fokozatosan csökken. Azt az időszakot, amikor ez bekövetkezik (általában 50 éves kor körül) nevezik klimaktériumnak, vagy változókornak. Ha a petefészkeket a változókor előtt műtéti úton távolítják el, az ösztrogéntermelés csökkenése hirtelen következik be. Az ösztrogéntermelés csökkenése sok esetben vezet olyan, jól ismert tünetekhez, mint a hőhullámok és az éjszakai izzadás. Az ösztrogénhiány következtében a hüvely fala vékonnyá és szárazzá válhat. Ennek eredményeként a nemi aktus fájdalmas lehet, hüvelyi viszketés és fertőzések léphetnek fel. Az ösztrogénhiány emellett egyéb problémákat is okozhat, például vizelettartási nehézségeket és ismétlődő hólyaghurutot. Ezek a problémák gyakran kezelhetőek ösztrogén tartalmú gyógyszerekkel. Az érzékelhető javulásig néha napok vagy akár hetek is eltelhetnek.



A fent említett felhasználásokon túl az Ovestint a következő esetekben is rendelheti az orvos:

·    a terméketlenség bizonyos formái;

·    a változókoron átesett nőknél hüvelyi műtétet követően a sebgyógyulás elősegítésére;

·    a méhnyak-kenetek értékelhetőségét javítja a változó koron átesett nők esetében.


Az Ovestin nem alkalmas terhesség megelőzésére.

A legtöbb ösztrogéntől eltérően, az ösztriol nincs hatással a méh belső rétegére. Ennek következtében az Ovestin használata általában nem jár hüvelyi vérzéssel.


Milyen az Ovestin tabletta külleme és mit tartalmaz a csomagolás

A tabletta fehér színű, korong alakú, lapos felületű, metszett élű, egyik oldalán mélynyomású felezővonallal, felette „DG”, alatta „7” ill. másik oldalán „ORGANON*” jelzéssel ellátott.

Csomagolás: 30 db tabletta PVC/AL buborékcsomagolásban és dobozban.


A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó

N.V. Organon Oss,

Hollandia


OGYI-T-1662/02    (30 db)


A betegtájékoztató engedélyezésének dátuma: 2010. november 19.


Besorolás típusa

Kiszerelés

30x

összefoglaló kép
 

Csak a Raktárkészlet listában található gyógyszertárakban van lehetőség lefoglalni a készítményt és átvenni. A készítményt kiszállítani, valamint másik, a listában nem szereplő gyógyszertárban átvenni nem lehetséges!


Az egyszerre lefoglalható mennyiség termékenként 3 db.

A foglalás leadása nem minősül szerződéskötésnek illetve vásárlásnak, kizárólag foglalási célokat szolgál. A gyógyszertár a lehető legrövidebb időn belül visszajelez (ez akár 1-3 munkanapig is eltarthat) a termék elérhetőségével illetve átvételével kapcsolatban, ugyanis weboldalunkon található készletinformációk tájékoztató jellegűek. A visszajelzésig szíves türelmét kérjük. A lefoglalt termékeket 3 napig tudja átvenni a kiválasztott gyógyszertárban, az át nem vett rendeléseket a határidő lejártát követő munkanapon töröljük, azt kiadni nem áll módunkban.


Figyelem!

A készítményt csak a vény tulajdonosa vagy annak meghatalmazottja veheti át. A gyógyszertár kizárólag a vényen szereplő terméket illetve mennyiséget adhatja ki, függetlenül a megrendelésben szereplő adatoktól.