A cserepes ajkak különösen sokaknak okoznak kellemetlenséget a hidegebb hónapokban, de akár egész évben is problémát jelenthetnek. A hűvös levegő mellett ugyanis nemcsak olyan külső tényezők ronthatnak a helyzeten, mint az erős szél vagy a napfény, hanem belső okok is állhatnak a hátterében, mint például vashiány, vitaminhiány, cukorbetegség vagy más betegségek.
Cikkünkben részletezzük, hogy mi minden lehet az oka a száraz, cserepes ajkaknak, miért problémás ez a tünet, hogyan történhet a hatékony kezelése, és mikor keressünk fel szakembert.
Mitől lehet cserepes a száj?
A kiszáradt ajkak hidratáltságának helyreállításához először is tisztában kell lennünk a lehetséges kiváltó tényezőkkel. Az időjárási körülmények – úgymint a napégés, az extrém hideg vagy szél – bárkinél előidézhetik, csakúgy, mint a nem megfelelő arcápolási rutin. A túl meleg vízzel történő arcmosás ugyanúgy száríthat, mint az allergén összetevők jelenléte az ajakápolókban.
A dohányzás az egész szervezetben csökkenti a sejtek nedvességtartalmát, így azoknál, akik ezzel a káros szenvedéllyel élnek, jóformán megszokott a száraz és fakó haj, ami természetesen az ajkak állapotára is kihat. Ebből a szempontból is hátrányos életmódbeli tényező az elégtelen folyadékbevitel mellett az A-vitamin, az E-vitamin vagy a B2-vitamin hiánya.
Akár rossz beidegződések is száríthatják az ajkakat, mint amilyen a száj folyamatos nyalogatása vagy piszkálása. A nyál pH-értéke ugyanis alacsonyabb (tehát savasabb kémhatású), mint a bőré, így nedvességet von el az ajkaktól.
Természetesen betegség tünete is lehet a cserepes ajak: cukorbetegséget, allergiát, pajzsmirigyproblémát vagy autoimmun betegséget jelezhet. Gombás fertőzést leginkább akkor, ha a szájzug szárad ki, esetleg szájzuggyulladás lép fel. A diagnózishoz minden esetben kivizsgálás és az esetleg fennálló többi tünet együttes mérlegelése szükséges.
Előfordulhat, hogy valamilyen gyógyszer mellékhatása nyomán szárad ki a szánk (például magas vérnyomásra szedett készítmény miatt); ennek a gyanúja esetén mindenképpen tájékoztatni kell a kezelőorvost.
Miért problémás ez a tünet?
A kiszáradt, érzékeny ajkak fájdalommal és kellemetlenséggel járnak. Sokan arról számolnak be, hogy egyes ételek vagy italok – amelyeket egyébként szívesen fogyasztanának – rontanak a helyzeten.
A megjelenésünkre is kedvezőtlenül hat, hiszen egyértelműen látszik, és az egészségügyi maszkviselésen kívül gyakorlatilag nincs mód az eltakarására, így önértékelési, önbizalmi problémákat okozhat.
Az esztétikai hátrányoknál sokkal súlyosabb, hogy a felsorolt betegségek tünete is lehet a kicserepesedett száj. Sőt, az ajkakon vagy a szájzugban keletkező sebek akár el is fertőződhetnek, ami már bőrgyógyászati kezelést tehet szükségessé.
Hogyan kezeljük?
Mindennek fényében lássuk, mit tehetünk a cserepes száj ellen!
Külső ápolás
A legkézenfekvőbb megoldás a megfelelő ajakbalzsam használata. A hatóanyagok között érdemes például ceramidokat, ásványi olajokat, shea vajat, kendermagolajat és más ápoló, hidratáló összetevőket keresni. Az aloe vera, a kókuszolaj és a zöld tea is sikert hozhat a kiszáradt ajkak elleni küzdelemben. Kerülendő a szalicilsav, a mentol és a kámfor, mert ezek tovább száríthatják az érintett bőrfelületet.
A cserepes száj gyerekeknél is gyakori probléma, így nem árt tudni, hogy akár kifejezetten nekik készült ajakápoló készítmények közül is válogathatunk, amelyeknek az íze és az állaga megkönnyíti a használatot.
Az ajakápoló használata naponta több alkalommal és lefekvés előtt is javasolt. Nagyon száraz ajkak esetén akár sűrűbb, gazdagabb állagú készítményt is választhatunk, amivel akár rövid időn belül is látványos hidratáló hatás érhető el.
Az ajkak külső ápolásához hozzátartozik a rendszeres, heti egyszeri radírozás is. Ez történhet puha sörtéjű fogkefével végzett kíméletes, körkörös mozdulatokkal, vagy pedig speciális ajakradírozó készítménnyel.
Fényvédelem
A fényvédelem egész évben fontos – az ajkakon is! Sokan megfeledkeznek róla, hogy télen is védeni kell az ajkakat a nap káros sugaraitól. Ehhez válasszunk legalább 30 SPF-es ajakápolót, ami olyan aktív fényvédő összetevőt tartalmaz, mint a titánium-oxid vagy a cink-oxid. Amikor a szabadban tartózkodunk, minden evés és ivás után, de legalább kétóránként vigyük fel a védőfaktoros ajakbalzsamot!
Belső hidratálás
Az ajakápoló készítmények igen hatásosak lehetnek, de csak akkor, ha a belső hidratálás eleve adott. Folyadékhiány esetén ugyanis nem lehet kozmetikumokkal elérni, hogy megfelelő legyen a bőr állapota – főleg olyan érzékeny területen, mint amilyen az ajkunk. Ehhez nélkülözhetetlen a testsúlyhoz kiszámítva megfelelő mennyiségű víz ivása. Naponta legalább két liter víz elfogyasztása a legtöbb ember számára elegendő, de az egyéni igények eltérhetnek ettől.
A cserepes száj terhesség idején is gyakori probléma, amikor természetes módon megnő a folyadék- és tápanyagszükséglet. Ilyenkor különösen fontos odafigyelni a kiszáradás tüneteire, és minőségi forrásból mielőbb pótolni a szükséges folyadék- és tápanyagmennyiséget.
Megfelelő vitaminok bevitele
A cserepes száj vitaminhiány tünete is lehet. Az E-vitamin például hidratál és támogatja a bőr természetes védekezőképességét azáltal, hogy segít megőrizni a természetes egyensúlyát.
Az A-vitamin kulcsszerepet játszik a hámosodás folyamatában, tehát nélkülözhetetlen a cserepes ajkak gyógyulásához, majd a hidratáltság megőrzéséhez. Nagyon fontos azonban, hogy a túl sok A-vitamin is ajakkiszáradást okozhat – és ez még szerencsés eset, mert a túladagolásnak akár jóval súlyosabb következményei is lehetnek. Ugyanakkor jó hír, hogy étrendi forrásból semmiképpen nem lehet túladagolni az A-vitamint, csakis akkor, ha táplálékkiegészítőkből túllépjük az előírt dózist.
A B2-vitamin (riboflavin) nem véletlenül a bőr-, haj- és körömvitaminok állandó összetevője: amellett, hogy hozzájárul az anyagcsere-folyamatokhoz a szervezetben, rendkívül fontos a hámsejtek és a szaruréteg védelméhez is.
Párásítsunk!
Télen az otthonunkban különösen jól jön egy párásító készülék, amennyiben a páratartalom 40% alá esik. Az egészségünk szempontjából a 40-60%-os páratartalom a legideálisabb; az ennél alacsonyabb szárítja a bőrt és a légutakat, a magasabb pedig kedvez az olyan allergének elszaporodásának, mint például a penészgomba.
Testi lelki-egyensúly
A cserepes száj lelki okai közé tartozik a stressz és a szorongás. Ezek ugyanis olyan önkéntelen kényszercselekvésekhez vezethetnek, mint az ajkak folyamatos harapdálása, nyalogatása, piszkálása. Azok pedig, akiknél szorongás vagy pánik kísérőtünete a légzési nehézség, hajlamosabbak lehetnek a szájukon át venni a levegőt, ami ugyancsak az ajkak kiszáradásához vezethet. A stresszoldás, illetve a szorongásos zavarok kezelése tehát ebből a szempontból is fontos.
Mikor keressünk fel szakembert?
Ha a cserepes ajkak állapota 4-5 napos otthoni kezelés hatására sem javul – sőt, akár romlik is –, vagy rendszeresen és hosszú időre visszatérő problémáról van szó, érdemes orvoshoz fordulni, mert a mögöttes ok feltárásához kivizsgálásra lehet szükség. Ugyanez érvényes akkor is, ha új repedések, sebek jelennek meg az ajkakon, amelyek elfertőződésről árulkodó gennyes jellegűek is lehetnek.
Összegzés
A száraz, cserepes ajkak nem csupán esztétikai, hanem egészségügyi problémát is jelenthetnek. Okozhatják időjárási körülmények (hideg, szél, napégés), nem megfelelő arcápolási rutin, dohányzás vagy rossz beidegződések (az ajkak nyalogatása, harapdálása). Betegség tünete is lehet a kicserepesedett száj: cukorbetegséget, allergiát, pajzsmirigyproblémát vagy autoimmun betegséget jelezhet. Gyógyszermellékhatás nyomán is kiszáradhat a szánk.
A cserepes ajkak kezelése elsősorban megfelelő külső és belső ápolással, illetve tápanyagellátással lehetséges. A legkézenfekvőbb megoldás a megfelelő ajakbalzsam használata naponta több alkalommal és lefekvés előtt. A fényvédelem egész évben fontos – az ajkakon is, amihez válasszunk legalább 30 SPF-es ajakápolót, ami olyan aktív fényvédő összetevőt tartalmaz, mint a titánium-oxid vagy a cink-oxid. A megfelelő folyadékfogyasztás, valamint E-vitamin, A-vitamin és B2-vitamin bevitel is fontos, csakúgy, mint a vas- és cinkszükséglet fedezése.
Ha a cserepes ajkak állapota 4-5 napos otthoni kezelés hatására sem javul, vagy rendszeresen visszatérő problémáról van szó, forduljunk orvoshoz!