Reggeli és éjszakai derékfájás: mit jelezhet?

Reggeli és éjszakai derékfájás

Kapcsolódó tünetek:

A derékfájás egy kellemetlen probléma, ami megnehezítheti a pihentető alvást és a gondtalan ébredést. Az alváshiány és a gondterhelt reggelek pedig később akár egész nap olyan kellemetlenségekhez vezethetnek, mint az állandó kimerültségértés, a csökkent fizikai és szellemi teljesítmény, valamint a koncentrációs problémák.

 

Szerencsére tehetünk a derékfájás ellen, csak fel kell ismerni az okát, ami többek között lehet a helytelen testtartás, de okozhatja gerinccsatorna-szűkület is. A következőkben kifejtjük az állandó reggeli derékfájás és az éjszakai derékfájdalom okait, kezelési lehetőségeit, illetve azt is, hogy mikor érdemes orvoshoz fordulni.

 

Éjszakai derékfájás: mi okozza?

 

Mit jelezhet az éjszaka jelentkező derékfájás? Miről árulkodhat az, hogy milyen jellegű a fájdalom, és hogyan jelentkezik? Vegyük sorra a lehetséges kiváltó okokat!

 

Hogyan jelentkezik?

 

Többnyire akkor jelentkezik, amikor lefekszünk, és megpróbálunk elaludni. Rosszabb esetben előfordulhat, hogy éjszaka riadunk fel a fájdalomra, ami éppúgy lehet tompa, mint erőteljes. Ez igencsak megnehezíti az elalvást, a pihenést, a kikapcsolódást.

 

Mi okozhatja?

 

A lefekvéskor vagy fekvő helyzetben jelentkező derékfájás leggyakoribb oka a nem megfelelő testtartás, amiért többek között egy rosszul megválasztott matrac és párna is felelős lehet, ami nem támogatja a gerincet. A helytelen alvási póz is gondot jelenthet: a hason fekvés a legrosszabb, hiszen így alvás közben biztosan nem lehet a hátunk megfelelően alátámasztott pozícióban.

 

Az éjszakai derékfájásnak női okai is lehetnek, például terhesség, menstruáció, policisztás ovárium szindróma (PCOS) vagy endometriózis. A gerinclemez degenerációja is gyakori kiváltó ok, mint ahogy különböző sérülések is okozhatnak fájdalmat (többek között ficamok vagy törések). Sokan küszködnek a deréktájra kiterjedő ízületi gyulladással vagy háti izmokat érintő gyulladással is, de ezek mellett kiváltó tényező lehet a gerinc kóros görbülete vagy a gerincferdülés (scoliosis), ami szinte biztosan hátfájást okoz hosszú távon.

 

Olyan kórképek is lehetnek a háttérben, mint gerinccsatorna-szűkület, vesekő, különböző tumorok. Ahogy olyan hétköznapi tényezők is okozhatnak ilyen jellegű panaszokat, mint a fokozott terhelés, az ülőmunka vagy az edzés után elmaradt nyújtás.

Mi áll a reggeli derékfájás mögött?

Mi áll a reggeli derékfájás mögött?

 

Bár az éjszakai és a reggeli derékfájás okai között sok az átfedés, érdemes külön is megvizsgálnunk, hogy mi állhat a hátterében ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk ellene tenni.

 

Hogyan jelentkezik?

 

Akár derült égből villámcsapásként is érhet bennünket, hogy egyszer csak reggeli derékfájást tapasztalunk, ám az is lehet, hogy évek alatt, fokozatosan alakul ki a probléma, ami hirtelenjében eléri azt a szintet, amikor már jelentősen rontja az életminőségünket, és akadályoz bennünket a mindennapi feladataink végzésében.

 

Mi okozza?

 

A reggeli derékfájás egyik leggyakoribb oka a túlterhelés – például sporttevékenység vagy kemény fizikai munka után –, ami pihentetés hatására magától regenerálódik, mégis érdemes rá figyelmet fordítani. A nem megfelelő alvási szokások, rossz alvási pozíciók is kulcsszerepet játszhatnak a kialakulásában, éppúgy, mint a nap közbeni rossz testtartás.

 

A diagnózisok közül a gerincszűkület, az isiász, a porckorongsérv, az ízületi gyulladás, a csontritkulás, az endometriózis és a vesekő a leggyakoribb, de különböző daganatok is okozhatják. Minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb az esélye annak, hogy reggeli derékfájást okozó mozgásszervi problémánk jelentkezik.

 

Ritkábban esik szó arról, hogy a mentális egészségi állapot is hat a fizikai jóllétünkre: szorongásos zavar vagy depresszió esetén például gyakori, hogy a nap közbeni tevékenységekkel kapcsolatos ellenérzés következményeként jelentkezik testi diszkomfortérzet, akár reggeli derékfájás is.

 

A rossz erőnlét vagy a dohányzás éppúgy lehet kiváltó tényező, mint az egyszeri vagy folyamatos terhelés hatására bekövetkező sérülés. Természetesen a túlsúly ilyen problémát is okozhat, hiszen a gerincünknek szó szerint többletsúlyt kell cipelnie – fekvő helyzetben és felkelés után egyaránt.

 

Hogyan kezeljük a problémát?

 

A megfelelő kezelési mód mindig a diagnózistól függ, tehát attól, hogy mi okozza a problémát. Szerencsére néhány életmódbeli változtatással sok esetben akár már néhány nap alatt is csillapíthatjuk a reggeli vagy éjszakai derékfájdalmat.

 

Eseti kezelés

 

Mind éjszakai, mind pedig reggeli derékfájdalom esetén kézenfekvő megoldás vény nélkül kapható gyógyszerekért nyúlni. Ezek éppúgy lehetnek tabletták, mint külsőleg és helyileg alkalmazható fájdalomcsillapító krémek. Utóbbiak előnye, hogy célzottan tudjuk felvinni őket, akár lefekvés előtt, vagy akkor, amikor reggel felkelünk. A cél ebben az esetben a fájdalom és az izomfeszülés oldása, valamint a gyulladás csökkentése.

 

 

Megfelelő alvási körülmények

 

Érdemes beruházni egy minőségi matracba és párnába, mert csak így tudunk alvás közben is ügyelni a helyes testtartásra. A gerincünk szempontjából a legideálisabb alvási pozíció a megfelelően alátámasztott oldalt fekvés, szükség esetén a térdek és a könyökök közé helyezett kispárnával annak érdekében, hogy a gerincünk vonala egyenes maradhasson.

 

Hőkezelés

 

A borogatás nem véletlenül a legelterjedtebb népi gyógymódok egyike. Melegítőpárnákkal, forró fürdővel vagy termálfürdőzéssel rengeteget tehetünk a derékfájás csillapításáért. Ha szeretjük a modern megoldásokat, akár olyan elasztikus derékövet is vásárolhatunk a gyógyszertárban, ami felbontás után felmelegszik a levegővel való érintkezés hatására, és 8-12 órán át meleget sugároz, de emiatt inkább nappalra ideális.

 

Masszázs

 

A szakszerűen végzett masszázs hozzájárul a derék izmainak kellő ellazításához. Derékfájás esetén fontos azonban, hogy a masszázst tapasztalt szakember végezze, miután sikerült kizárni minden olyan lehetséges kiváltó okot, ami esetleg ellenjavalttá tenné az adott masszázstípust. A túlterhelés miatt jelentkező derékfájás például jó eséllyel enyhülni fog masszázs hatására, míg gerincproblémák esetén érdemes erről külön konzultálni az orvosunkkal.

 

Rendszeres testmozgás

 

A rendszeres testmozgás az éjszakai és reggeli derékfájás megelőzésének vagy csillapításának egyik leghatékonyabb módja. Fontos, hogy fizikai állapotunknak és erőnlétünknek megfelelően válasszunk mozgásformát, ami éppúgy lehet könnyű séta, jóga vagy úszás, mint akár személyre szabott gyógytorna is.

 

A hátizmok nyújtása

 

A hátizmok rendszeres nyújtására mindenképpen érdemes sort kerítenünk, ha reggeli vagy éjszakai derékfájásban szenvedünk. Hasznos gyakorlat például, hogy a talajon hanyatt fekve mindkét térdünket felhúzzunk a mellkasunkhoz, vagy szintén hanyatt fekve ugyancsak felemeljük a behajlított térdünket, hogy aztán mindkettőt egy irányban letegyük magunk mellé (gerinccsavarás). A hídtartás ugyancsak segíthet, éppúgy, mint a hát homorításával járó „macskanyújtózás” is.

Reggeli derékfájás – mikor forduljunk orvoshoz?

Mikor forduljunk orvoshoz?

 

Ha a fenti tanácsokat követjük, de nincs változás az állapotunkban, vagy ha már különösen kellemetlen fájdalmat tapasztalunk, feltétlenül érdemes orvoshoz fordulnunk, mint ahogy akkor is, ha nem tudjuk egyértelműen azonosítani a derékfájás okát.

 

Ha más tünetek is jelentkeznek, úgymint egyik vagy mindkét lábba átterjedő fájdalom, gyengeség, zsibbadás vagy bizsergés a lábakban, újkeletű nehézségek a bél- vagy hólyagszabályozással kapcsolatban, fájdalom vagy lüktetés a hasban, láz vagy megmagyarázhatatlan fogyás, ugyancsak forduljunk orvoshoz!

 

Akkor is érdemes kivizsgálásra mennünk, ha fordultak már elő daganatos megbetegedések a családban, vagy esetleg olyan traumáink vannak, amelyek valamilyen módon összefüggésben állhatnak a derékfájás .

 

Összegzés

 

Az éjszakai vagy reggeli derékfájás igen gyakori probléma, ami sajnos nagymértékben ronthatja az életminőséget, hiszen gátolja a minőségi alvást és a kipihent ébredést.

 

A napszakspecifikus derékfájás oka lehet az alvás közbeni nem megfelelő testtartás, illetve a nem kellő alátámasztást nyújtó matrac vagy párna használata. Nőgyógyászati okai is lehetnek, például terhesség, menstruáció, PCOS vagy endometriózis.

 

A leggyakoribb mozgásszervi kiváltó tényezők között szerepel a porckorongsérv, az ízületi gyulladás, gerinclemez degenerációja, a különböző sérülések, a gerinc kóros görbülete vagy a gerincferdülés, valamint a gerinccsatorna-szűkület is. Előfordulhat, hogy a panasz hátterében vesekő vagy valamilyen daganatok megbetegedés áll. A rossz erőnlét vagy a dohányzás is lehet kiváltó tényező, éppúgy, mint a túlsúly.

 

Eseti kezelés gyanánt alkalmazhatunk fájdalomcsillapító gyógyszereket (tablettákat, krémeket, géleket), de a megfelelő alvási körülmények, a hőkezelés, a masszázs, a rendszeres testmozgás és a hátizmok nyújtása is sokat segíthetnek. Nem szabad megfeledkeznünk a mentális és a testi egészség kapcsolatáról sem: a stresszoldás gyakran a hátfájásos panaszokat is enyhíti.

 

Fontos, hogy elhúzódó vagy súlyos(bodó) panaszok esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz, és akkor is, ha a derékfájásnak olyan kísérőtünetei vannak, mint a lábakba átsugárzó fájdalom, a zsibbadás, a hasfájás, a láz vagy a megmagyarázhatatlan fogyás.

2024. november 15.