Orrszárazság: mi okozza, és mit tehetünk ellene?

Orrszárazság

Kapcsolódó tünetek:

Orrszárazság azért is kellemetlen, mert minden belégzésnél jellegzetes égő, feszítő érzéssel járhat, emellett pedig gyakran beszáradó orrváladékkal is.

 

Nem csoda, hogy ilyenkor inkább ösztönösen a szájunkon át vesszük a levegőt, ami ettől ugyancsak kiszáradhat, és ez további problémákat eredményezhet – többek között azt, hogy a levegő gyorsabban és hidegebben jut az alsóbb légutakba, ami ott könnyen gyulladást okozhat, illetve a szájüregben a megfelelő nyálmennyiség hiányában elszaporodnak a fogszuvasodásért is felelős baktériumok.

 

Cikkünkben bemutatjuk, mi minden állhat az orrszárazság hátterében, milyen tünetekkel és szövődményekkel járhat, továbbá mik a megelőzés és a kezelés lehetőségei.

 

Mit jelent az orrszárazság, és mitől alakulhat ki?

 

A válaszhoz először is ismernünk kell az orr anatómiáját és működését, és az orrnyálkahártya szerepét.

 

Az orr anatómiája

 

Orrunk az úgynevezett külső orrból és az orrüregből áll. A külső orr nem más, mint az orr váza, amit porc, csont és kötőszövet alkot. Ez jelentősen meghatározza az arc jellegét, hiszen az orrgyök, az orrház, az orrcsúcs, az orrnyílások és az orrszárnyak mérete és formája mindenkinél egyedi.

 

A száraz orrdugulás okainak feltérképezéséhez azonban még fontosabb az orrüreg felépítése. Ez az orrfőüregből és az orrmelléküregekből áll. Az orrmelléküregek közé tartozik az arcüreg, a homloküreg és a rostacsontok, amelyek mind érintettek lehetnek a felső-légúti gyulladásos megbetegedésekben.

 

A külső orr belső részét és az orrüreget is nyálkahártya béleli. Az orrszárazság tulajdonképpen ennek a nyálkahártyának a szárazságát jelenti. Az orrnyálkahártya elsődleges funkciója a külső hatások elleni védelem a tüdőbe jutó levegő megfelelő szűrésével, amire azonban szárazsága esetén, fokozott sérülékenysége miatt csak kevésbé képes. Az ennek következtében jelentkező tüneteket gyorsan megérezzük.

 

Az orr funkciói

 

Amellett, hogy a szaglás érzékszerve, a légzésért is felel, véd a külső ingerekkel szemben, tisztítja és szűri a levegőt, ráadásul szerepet játszik a hangképzésben és a beszédben is. Az orrunkat érintő problémák sajnos mindezekre kihathatnak.

Mit jelent az orrszárazság, és mitől alakulhat ki?

Orrszárazság

 

Azt már tisztáztuk, hogy az orrszárazság tulajdonképpen az orrnyálkahártya szárazságát jelenti.

Kialakulásának leggyakoribb okai:

 

  • betegség (allergia, asztma, megfázás, nátha),
  • gyógyszerek mellékhatása,
  • száraz levegő (az ideális páratartalom 50-60 százalék, alacsonyabb páratartalom esetén a nyálkahártya kiszárad – gyakran télen, fűtés hatására),
  • belső hidratálás hiánya,
  • túlzásba vitt orrcsepphasználat,
  • hormonális változások,
  • túl gyakori orrfújás.

 

Az orrszárazság tünetei és lehetséges szövődményei

 

Lássuk az orrszárazság jellegzetes tüneteit, és azt is, hogy milyen komplikációkkal járhat elhúzódó fennállás esetén!

 

Az orrszárazság tünetei

 

A száraz orrnyálkahártya feszítő, égő érzéssel jár, főleg belégzés során. Kísérheti bőrrepedés, erőteljes viszketés, ritka esetben duzzanat vagy orrvérzés, vagy akár az orrjáratok összeszűkülése is. Kezelés hiányában olyan extrém mértékűvé válhat, hogy akár nyelési és légzési nehézségek is felléphetnek.

 

Lehetséges szövődmények

 

Noha az orrszárazság igen kellemetlen ugyan, de fontos tudni róla, hogy általában veszélytelen. Főleg azért lehet mégis kockázatos, mert a tartós szájlégzés miatt a hideg levegő tisztítás nélkül jut a légutakba, ami mandulagyulladást, gégegyulladást vagy hangszálgyulladást okozhat, ráadásul megfelelő nyálmennyiség híján a fogak és az íny állapota is romolhat.

 

Mikor forduljunk orvoshoz?

 

Ha a következőkben ismertetett házi praktikák nem segítenek, és emiatt gyakran merülnek fel légzési problémák – vagy a szárazság miatt esetleg orrvérzés is –, érdemes orvoshoz fordulni!

 

Az orrszárazság kezelése és megelőzése

 

Jó hír, hogy az orrszárazság leküzdésében általában otthoni módszerek is eredményesen segítenek.

 

Nem betegség, hanem tünet

 

Az orrszárazság önmagában nem betegség, hanem tünet, ezért elsődleges az okok feltárása és az alapbetegség kezelése. Gyakran allergia, megfázás vagy nátha velejárója, de az asztmásoknak is gondot okozhat. Magas vérnyomás kísérője is lehet, főleg orrvérzéssel párosulva. Az orrszárazság gyerekeknél még kellemetlenebb panasz, mert az égő érzés miatt nyűgösséggel járhat.

 

Tüneti kezelés

 

Az orrnyálkahártya nedvességtartalmának helyreállításában sokat segíthet a tengervizes, sóoldatos vagy termálvizes orrspray. Ezek amellett, hogy nedvesítik a nyálkahártyát, a só antibakteriális hatása révén baktériumok ellen is jók. Naponta többször is alkalmazhatók a mellékelt útmutató szerint, és nagy előnyük, hogy mellékhatásuk általában nincs.

Hatékony lehet még az orrmosó készülék vagy kancsó, ami sóoldat segítségével hidratálja az orrnyálkahártyát, és megtisztítja az orrüreget a kórokozóktól, szennyeződéstől. Az orröblítés ugyan könnyen elsajátítható, mégis fontos odafigyelni a szabályos elvégzésére, különben kellemetlen lehet.

 

A megfelelő belső hidratálás is kulcsfontosságú, amihez nélkülözhetetlen, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk. Ez többnyire naponta legalább két liter vizet jelent, de légúttisztító gyógyteák is hasznosak lehetnek (például lándzsás útifű, cickafark, körömvirág, kamilla, tüdőfűlevél vagy bodzavirág).

 

Mivel az orrszárazságot környezeti hatásként a száraz levegő is okozhatja, kézenfekvő, hogy egy párásító készülék sokat segíthet a probléma megoldásában. Ilyen panaszok esetén nem meleg, hanem hideg pára kell, és érdemes figyelnünk arra, hogy a szoba ne legyen túl párás sem, mert ez kedvez az allergéneknek. Egy rendszeresen tisztított párásító készülék a krónikus légúti megbetegedésben szenvedők állapotán is javíthat.

 

Allergiások gyakran szenvednek száraz orrdugulástól. A szezonális allergének (pollenek) mellett a beltéri pollenek kiszűrése is fontos: ide tartozik például a háziporatka, a penészgomba vagy a háziállatoktól származó allergének. Ezektől segíthet megszabadulni egy HEPA-szűrős porszívó vagy egy légtisztító berendezés.

 

A szauna nedves levegője és gőze is hidratálja az orrnyálkahártyát, ráadásul segít a stresszoldásban is. Rövid ideig hat ugyan, és közben rendkívül fontos a hidratálás, ami rendszeres használat mellett hozzájárulhat az orrszárazság leküzdéséhez.

Az orrszárazság kezelése és megelőzése

Mit kerüljünk orrszárazság esetén?

 

Az orr piszkálása mindenképpen kerülendő, mert felsértheti a nyálkahártyát. A nem csupán természetes hatóanyagtartalmú orrsprayek túlzott használata ugyancsak károsíthatja a nyálkahártyát, ráadásul függőséget is okozhat. Az erőltetett vagy túl erős orrfújás szintén árthat, sőt a szárazságon túl orrvérzéshez is vezethet.

 

Fontos a megelőzés

 

Az orrnyálkahártya megfelelő belső hidratálásához elengedhetetlen a tudatos folyadékbevitel. Amellett, hogy több vizet iszunk, fogyasszunk kevesebb koffeint, alkoholt, mert ezek elvonják a vizet a szervezettől! A folyadékhiány általános jelei közé tartozik az orrszárazságon kívül a szem-, a száj- és a bőrszárazság is, de a fejfájás és a fülzúgás sem ritka ilyenkor.

 

A megelőzésben kulcsszerep jut az ideális páratartalomnak, az allergénmentes környezetnek és az általános immunerősítésnek is – az allergiás és a megfázásos panaszok elkerülésére. Immunrendszerünk egészségéről főleg megfelelő vitamin- és ásványianyag-pótlással gondoskodhatunk.

 

A tüneti kezelési módok mindegyike használható megelőzésre is, de tartós légúti panaszokkal mindenképpen érdemes felkeresni egy fül-orr-gégész szakorvost, legyen szó akár sokáig fennálló orrszárazságról, akár másról. Az alapbetegség feltárásával és kezelésével ugyanis garantált a számottevő javulás.

 

Összegzés

 

Orrszárazság minden belégzésnél jellegzetes égő, feszítő érzéssel, illetve beszáradó orrváladékkal is járhat. Az orrszárazság tulajdonképpen az orrüreget bélelő nyálkahártya szárazságát jelenti, amelynek elsődleges funkciója a külső hatások elleni védelem a tüdőbe jutó levegő megszűrésével.

 

Oka lehet valamilyen betegség (allergia, asztma, megfázás, nátha), gyógyszermellékhatás, a túl száraz levegő, a belső hidratálás hiánya, a túlzásba vitt orrcsepphasználat, hormonális változás vagy a túl gyakori orrfújás. Kísérheti bőrrepedés, erőteljes viszketés, ritka esetben duzzanat vagy orrvérzés, vagy akár az orrjáratok összeszűkülése is. Kezelés hiányában olyan extrém mértékűvé válhat, hogy akár nyelési és légzési nehézségek is felléphetnek.

 

Tüneti kezelésére megfelelő lehet a tengervizes, sóoldatos vagy termálvizes orrspray, az orrmosó készülék vagy kancsó, a megfelelő folyadékbevitel, valamint párásító készülék, HEPA-szűrős porszívó vagy légtisztító berendezés használata.

 

 

2024. február 18.