Gyógynövények világa: fűben-fában orvosság

Gyógynövények világa: fűben-fában orvosság

Kapcsolódó tünetek:

A gyógynövényeknek már évszázadok óta fontos szerepük van a betegségek kezelésében és a panaszok enyhítésében. Egykor tinktúrákat készítettek belőlük, napjainkban pedig ismét fénykorukat élik. Ez többek közt annak a ténynek is köszönhető, hogy a gyógynövények sok esetben kevesebb mellékhatással támogatják a gyógyulást. A szelíd gyógymódokat azonban nem csak emiatt jó ismerni. Egy enyhe szorongás esetében például elegendő lehet valamelyik gyógynövény alkalmazása, így akár elkerülhetjük az erős nyugtatók szedését.

Annak érdekében, hogy pontosan tudjuk, melyik gyógynövényt mire használhatunk, ismernünk kell azok tulajdonságait és hatóanyagait. Ezen kívül azt se felejtsük el, hogy a gyógynövények mérgezők is lehetnek, ha rosszul alkalmazzuk azokat. Cikkünkben eláruljuk, hogy melyek a legismertebb gyógynövények, milyen pozitív hatásokkal bírnak, továbbá bemutatjuk történelmüket és alkalmazásukat.

Egy kis gyógynövény történelem

Minden olyan növény gyógynövény, amit hatóanyagainak köszönhetően gyógyításra használnak. Azon részüket, ami a hatóanyagokat tartalmazza drognak nevezzük. Becslések szerint kb. 250.000 olyan növényfaj létezik, ami tartalmaz valamilyen aktív hatóanyagot. A növényi drogok az olyan egész, darabolt vagy aprított növények, gombák, moszatok vagy zuzmók összessége, melyeket főleg szárított formában használnak fel.

Az ókori orvoslás vallási és filozófiai nézeteken alapult, és a gyógynövényeknek egyfajta spirituális szerepet tulajdonított. Ebből kifolyólag nem meglepő, hogy a gyógyfűvek ismerői nem csak gyógyítók voltak, hanem szellemi vezetők is. Számos olyan régészeti lelet van, melyek azt bizonyítják, hogy őseink már több tízezer évvel ezelőtt is a növényektől várták a megoldást a panaszaikra. Az első gyógynövényekről szóló könyv Sen Nang császár nevéhez fűződik, és i.e. 3400 körül íródott. Az évszázadok során egyre csak bővült a könyv, majd az irodalmi adatok szerint a 16. században megjelent egy 52 kötetes mű is, ami már ezer gyógynövényt tartalmazott. Az indiai növénygyógyászat egyidős a kínaival. Az ókori egyiptomiak i.e. 1500 körül már olyan feljegyzéseket készítettek, melyek 1000 év orvosi történelmét írták le.

A magyar népi gyógyászatban már a középkorban megjelentek a gyógynövények, majd 1578-ban megjelent Melius Juhász Péter református lelkész füveskönyve Herbárium címmel, és számos receptet tartalmazott. Az 1980-as évekig gyógynövény termesztő nagyhatalom voltunk, ami nem meglepő, hiszen hazánkban több mint 400 féle gyógynövény él.

A legismertebb gyógynövények és hatásaik

Az alábbi gyógynövényekkel érdemes feltölteni a házi patikánkat, hiszen rengeteg pozitív és egészségmegőrző hatással bírnak.

Kamilla

A kamillának gyulladáscsökkentő, antibakteriális és görcsoldó hatása van. Ezeknek köszönhetően a kamillatea fogyasztása különféle, a szájban vagy az emésztő szervekben kialakuló gyulladás esetén ajánlott. Így például ínygyulladás, gennyes mandulagyulladás, megfázás, gyomor- és bélrendszeri betegségek, illetve gyomorégés esetén is enyhülést hoz. Jótékony hatását a benne rejlő illóolajoknak, a bisabololnak és a kamazulénnak köszönheti, melyek a szirmokban találhatók meg magas koncentrációban. A kamillát külsőleg is alkalmazhatjuk. Kisebb horzsolások esetén megelőzhetjük annak elfertőződését, ha hideg kamillateával töröljük át, ezen kívül a pattansásos bőrt is ajánlott vele kezelni. Legfőképpen teakeverékek és krémek tartalmazzák.

Kasvirág félék (keskenylevelű- és bíbor kasvirág)

Ezek a gyógynövények képesek enyhíteni az olyan légúti megbetegedések kellemetlen tünetein, mint például a megfázás, de a külső sérülésekre is ajánlott használni. Számos pozitív és erős hatású anyagot tartalmaznak, de érdemes külön kiemelni a kávésav-származékokat, poliacetiléneket, alkamidokat és antioxidánsokat. A legtöbb esetben cseppek, lé, tabletta, kapszula vagy spray formájában kapható.

Cickafark

A cickafarkat már az ókorban is előszeretettel használták emésztési (puffadás, hasmenés, émelygés) és menstruációs panaszokra. Ezeken kívül azonban hatékony ellenszere az étvágytalanságnak, megfázásnak és különféle bőrgyulladásoknak (napégés). Készíthetünk, illetve vásárolhatunk belőle teát és tinktúrát. Cserző- és keserű anyagok mellett illóolajokat és alkaloidokat is tartalmaz, így gyulladáscsökkentő, antibakteriális és görcsoldó hatású.

Citromfű

Ennek a gyógynövénynek számos jótékony hatása van: görcsoldó, nyugtató, antibakteriális és vírusölő. Minden olyan területen alkalmazható, ahol zavar lép fel a ritmikus folyamatokban, azaz szív-, gyomor-, bél- és menstruációs panaszoknál, alvászavaroknál, nyugtalanságnál, fejfájásnál és depressziónál. Tea formájában külsőleg is használható, így eltüntetve a bőrhibákat. A benne rejlő természetes anyagokkal (például illóolajok, citrál, citronellál, rozmarinsav, kávésav) érhetők el ezek a hatások. A citromfű kapható tea, kapszula és tabletta formájában.

Orbáncfű

Ennek a gyógynövénynek hangulatjavító és egészségmegőrző hatásai vannak, aminek köszönhetően enyhén antidepresszáns, serkenti a sebgyógyulást és a vérkeringést, antibakteriális és szorongásoldó. Ezért leginkább a következő hatóanyagok felelnek: flavonoidglikozidok, hipericin, cserzőanyagok és illóolajok. Leggyakrabban szárítva, folyadékként, piros színű olajként és krémként találkozhatunk vele.

Körömvirág

A körömvirágot leginkább külsőleg használjuk krémek és kenőcsök formájában, méghozzá sebek gyógyítására, de ízületi problémák esetén is érdemes kipróbálni. Számos értékes hatóanyagot tartalmaz: illóolajokat, szaponinokat, flavonoidokat és karotinoidokat. Ezeknek az összetevőknek hála sebgyógyító, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, részben antivirális, gombaölő, görcsoldó és immunstimuláló hatásai vannak. Bátran használjuk többek közt ekcémák, pattanások, bőrgyulladások, égések, száraz bőr, kötőhártyagyulladás és epepanaszok esetén.

Hársfa

A hársfa virágai hatékonyan fellépnek a lázzal és a megfázással szemben, de szorongás, étvágytalanság, magas vérnyomás, bélgyulladás, fejfájás, álmatlanság és hólyaghurut esetén is alkalmazhatjuk, ugyanis nyugtató, vértisztító, gyulladáscsökkentő, görcsoldó és vízhajtó hatásai vannak. Ezeket a benne található számos illóolajnak, flavonoidoknak, cserzőanyagoknak, csersavnak és szaponinoknak köszönhetjük.

Kakukkfű

A kakukkfű egy természetes antibiotikum, ami legfőképpen a légúti megbetegedéseket képes enyhíteni. A benne rejlő illóolajok, flavonoidok, cserzőanyagok fellépnek a baktériumokkal, vírusokkal és gombákkal szemben, továbbá antioxidáns hatásuk is van. Ezen kívül görcsoldóként, köhögéscsillapítóként és köptetőként is ajánlott alkalmazni. Ínyproblémák esetén is a segítségünkre lehet, ami fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatására vezethető vissza. Általában teafű és szirup formájában kapható.

Csipkebogyó

A csipkebogyó számos jótékony hatása tudományosan is bizonyított. Nem csupán megfázás esetén ajánlott alkalmaznunk, de számos betegség megelőzésére is. Rengeteg C-vitamint tartalmaz, így erősíti az immunrendszert, a flavonoidoknak, cserzőanyagoknak és pektineknek hála pedig a gyomorra és bélrendszerre is jótékony hatással van. Gyulladáscsökkentő hatása miatt a bőrünk is hálás lesz, ha külsőleg alkalmazzuk. Legtöbb esetben por és kivonat formájában kapható.

Akác

Az akácból készült tea köhögéscsillapító, vízhajtó és hashajtó, de ezen kívül görcsoldó, nyugtató és tonizáló hatása is kiemelésre méltó. Mivel a gyomorsav termelését is képes csökkenteni, reflux esetén is ajánlott az alkalmazása. Többek közt olyan hatóanyagokat tartalmaz, mint a glikozidok, robigenin, kámfor, illóolajok és linalool. Leginkább szárított formában kapható, amiből teát lehet készíteni.

Lándzsás útifű

Az illóolajokat és cserzőanyagokat tartalmazó gyógynövényt előszeretettel használjuk köhögés esetén, de az ókorban gyomor- és bélpanaszok esetén is alkalmazták. A lándzsás útifű egy vékony filmréteget hagy a torokban és a nyálkahártyákon, aminek hatására enyhíti a köhögési ingert és a torokfájást. Kapható szirup és tea formájában. A főzetével ajánlott gargalizálni, ugyanis antibakteriális hatása miatt csökkenti a száj vagy torok gyulladásait.

Fagyöngy

A fagyöngy hatékonyan fellép különféle gyulladásokkal, görcsökkel szemben, de még daganatos betegségek esetén is ajánlják az alkalmazását. Számos pozitív hatóanyagának köszönhetően erősíti az immunrendszert, továbbá segíti a daganatok elleni küzdelmet. Ezen kívül nyugtató, véralvadás segítő, vízhajtó és tonizáló hatású, így alkalmazása többek közt a következő betegségek esetén ajánlott: érelmeszesedés, magas vérnyomás, cukorbetegség, láz, ekcémák, epilepszia, menstruációs panaszok, szédülés, fejfájás, szénanátha, ízületi gyulladás.

A gyógynövények felhasználása, alkalmazása

Gyógyteák

A gyógyteák elkészítési módját nagyban befolyásolja, hogy az adott gyógynövény melyik részéből főzzük. Amennyiben a főbb hozzávalók a virágok, levelek és hajtásvégek, akkor elengedhetetlen a forrázás: egy evőkanálnyi mennyiséget forráznunk le 2,5 dl forrásban lévő vízzel, és ezt hagyjuk állni 15-20 percig. Ha kérgeket, terméseket vagy gyökereket használunk a teához, akkor azokat 5-10 percig kell főznünk. Vannak ellenben olyan gyógynövények, melyeket hideg vízbe kell áztatni – ilyen például a csipkebogyó, a mályva és a kankalin.

A gyógyteák jótékony hatása mindig függ a felhasznált gyógynövényektől. Az orvosi zsálya például tökéletes ellenszere a bélhurutnak, a torokgyulladásnak, továbbá kitűnő toroköblítő.

Főzetek külső alkalmazásra

A gyógynövényeket külsőleg is használhatjuk – például borogatásként. Főzetként bőr alatti kötőszöveti vagy izomeredetű betegségek, duzzanatok, megfázás és influenza kezelésére alkalmazhatók. A forró borogatás serkenti a vér- és nyirokkeringést, enyhíti a hasi görcsöket, csökkentik a belső gyulladásokat. A borogatáshoz főzzünk egy teát, mártsunk bele egy rongyot, azt terítsük rá az érintett területre. A nedves ruhát takarjuk be egy szárazzal, majd arra tegyünk egy melegítőpárnát.

Krémek, kenőcsök

A gyógynövényekből készült kenőcsök tökéletes gyógyírt jelentenek a fájó ízületekre, rándulásokra, húzódásokra. Készítésük során el kell döntenünk, hogy mi legyen az alapjuk: zsír vagy zsír/olaj és víz keveréke. Ennek eldöntésében a felhasználandó gyógynövény hatóanyagainak az oldékonysági tulajdonságai segíthetnek. Az illóolajok zsírban, a cser- és keserűanyagok vízben oldódnak. Ha zsíros kenőcsöt készítünk, használhatunk vazelint, lanolint, méhviaszt, gyapjúviaszt, sheavajat. A kenőcsalapot mindig gőzfürdő felett kell felolvasztani, majd hozzá kell adni az apróra vágott gyógynövényeket vagy illóolajokat. Ezt alaposan keverjük össze, és főzzük 15-30 percig, állandó kevergetés mellett. Végül szűrjük át, és várjuk meg míg kihűl.

Olajok

Olajokat is készíthetünk. Ehhez szükségünk lesz 1 liter olíva- vagy mandulaolajra, ehhez adjunk 300 gramm friss gyógynövényt, majd egy napos helyen 3-4 hétig hagyjuk állni. Az idő lejárta után szűrjük át, és már használhatjuk is. Akár 1 évig el eláll.

Inhalálás

Felső légúti megbetegedések esetén rendkívül hatásos, de akár gyulladásos és pattanásos bőrt is kezelhetünk így. Ehhez tegyük a szárított gyógynövényeket egy tálba, öntsünk rá 2 liter forrásban lévő vizet, majd hajoljunk fölé úgy, hogy a fejünket letakarjuk egy törölközővel. Tíz percig inhaláljunk így.

Összegezve

A gyógynövények számos panasz enyhítésére képesek, ennek ellenére sosem szabad arról megfeledkeznünk, hogy helytelen alkalmazásukkal akár kárt is tehetünk az egészségünkben. Ha azonban pontosan tudjuk, hogy melyik gyógynövény milyen betegség kellemetlen tünetein képes enyhíteni, továbbá ismerjük helyes alkalmazását és adagolását, akkor használjuk őket bátran. Nem minden esetben kell azonnal gyógyszerekhez nyúlnunk, ha például fáj a fejünk, köhögünk, megfáztunk vagy ég a gyomrunk. Számos olyan gyógynövény közül válogathatunk, melyek szelíd módon, de hatékonyan fellépnek az ilyen és ezekhez hasonló panaszok ellen.

2022. június 27.