Ezek a probiotikum pozitív hatásai

Ezek a probiotikum pozitív hatásai

Kapcsolódó tünetek:

Általános elképzelés, hogy minden baktérium „rossz”, ám szerencsére ma már egyre több szó esik a jótékony baktériumokról is, amelyek kifejezetten hasznosak az emberi egészség szempontjából – ilyenek a probiotikumok is.

 

A következőkben összefoglaljuk, milyen mikroorganizmusokat hívunk probiotikumoknak, milyen hatással vannak a szervezetre – például hogyan segítik az emésztést és az immunrendszer működését –, milyen módon tudunk hatásos probiotikumokat bevinni a szervezetünkbe, illetve mikor és kinek nem ajánlott nagy mennyiségben szedni vagy fogyasztani őket.

 

Mi a probiotikum?

 

Ahhoz, hogy megértsük, mi a probiotikum hatása a szervezetre, először is tudnunk kell, pontosan mit is takar ez a fogalom. Olyan élő organizmusokról, mikrobákról van szó, melyekre gyakran utalnak „jó” vagy „jótékony” baktériumokként. Jótékony hatásuk abban rejlik, hogy fellépnek a káros baktériumok ellen, így nagymértékben képesek hozzájárulni a fizikai és mentális egyensúlyunkhoz.

 

Az emberi szervezet egyébként is egyébként összességében 100 billió mikróbának ad otthon, amelyeknek túlnyomó többsége a bélrendszerben található. A mikrobák változatossága és megfelelő aránya kulcsfontosságú az egészségünk helyreállításának és megőrzésének szempontjából, éppen ezért szükség lehet néha egy kis pluszra, kiegészítésre a pótlásukhoz.

 

A jótékony baktériumok számos fajhoz tartozhatnak. A leggyakoribbak között megemlíthetjük a laktobacillusok és a bifidobaktériumok közé tartozó egyes fajokat, valamint a Saccharomyces boulardii gombát is. A probiotikumok olyan baktériumok vagy gomba fajok, amelyek megfelelő dózisban jótékony hatást gyakorolnak a szervezetre.

 

Összefoglalásképpen tehát a természetben is előfordulnak probiotikumok, például a tejtermékekben vagy az erjesztett élelmiszerekben, míg a probiotikum étrendkiegészítők gondosan összeválogatott jótékony mikroorganizmusokat tartalmaznak nagyobb, koncentrált mennyiségben. A legtöbb ilyen termék szájon át szedhető (tabletta vagy szuszpenzió formájában), és a tápcsatornába jutva fejti ki hatását, ám helyileg alkalmazhatóak is előfordulnak, amelyek bőrön vagy nyálkahártyán keresztül felszívódva hatnak – például akkor, ha az orrunk vagy a nemi szerveink mikrobiális egyensúlyát szeretnénk helyreállítani.

Mi a probiotikum?

A probiotikum hatása a szervezetre

 

Vegyük sorra, hogy milyen módokon támogatják az egészségünket a probiotikumok!

Egészséges emésztőrendszer

 

Probiotikumok alkalmazásának gyakori célja a bélbaktériumok egyensúlyának visszaállítása, amire akkor lehet szükség, ha valamilyen okból kifolyólag megnövekedett a „rossz” baktériumok aránya a jótékonyakéval szemben, így utóbbiakat pótolnunk kell. Ez például antibiotikum kúra, bizonyos betegségek, átmeneti emésztési problémák vagy kiegyensúlyozatlan táplálkozás hatására történhet meg, és pótlás híján emésztési panaszokat, allergiás tüneteket, mentális problémákat vagy túlsúlyt is eredményezhet.

 

Hasmenés enyhítése

 

A hasmenés egyaránt lehet ok és következmény is a bélflóra egyensúlyának felborulásakor. Probiotikum szedésével csillapíthatjuk a kellemetlen panaszokat.

 

Gyakran antibiotikum mellékhatásaként jelentkező hasmenés megelőzésére és kezelésére javasol az orvos probiotikumot, ami természetesen nem csak ilyen esetekben lehet hatásos, hanem más eredetű hasmenésnél is. Ilyen például az utazók hasmenése, ami idegen mikroorganizmusok és a stressz külön-külön vagy együttes hatására jelentkezhet, és könnyen megkeserítheti a jól megérdemelt vakációt.

 

Hasmenés ellen a Lactobacillus rhamnosus, a Lactobacillus casei és a Saccharomyces boulardii pozitív hatása már tudományos kutatások során is bizonyított.

 

Erősebb immunrendszer

 

A probiotikum hatékony fegyver lehet a fertőzések ellen, mivel csökkentheti a légúti fertőzések bekövetkezésének kockázatát, illetve fertőződés esetén lerövidítheti azok időtartamát. A Lactobacillus crispatus pedig képes felére csökkenteni a húgyúti fertőzések kialakulását nőknél.

 

Javuló mentális állapot

 

Egyre több tanulmány mutat rá, hogy a bélrendszer szoros összefüggésben áll az agyi működéssel, a mentális állapottal. A Bifidobacterium és Lactobacillus baktériumok 1-2 hónapos pótlása segíthet a szorongás, a depresszió, az obszesszív-kompulzív zavar (OCD) tüneteinek enyhítésében, illetve a memória javításában.

 

A szív egészségének elősegítése

 

A probiotikumok hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri megbetegedésekért felelős megnövekedett LDL-koleszterinszint és a magas vérnyomás csökkentéséhez. Az összefüggés háttere abban keresendő, hogy bizonyos tejsavbaktériumok közvetlenül képesek csökkenteni a koleszterinszintet azáltal, hogy segítenek lebontani az epét a bélrendszerben, ezáltal meggátolják azok újra felszívódását, ami után koleszterinként kerülne be a véráramba.

 

Súlyvesztés és hasi zsírpárnák csökkenése

 

A bélbaktériumok egyensúlya – vagy azok egyensúlyának felborulása – befolyásolhatja az étvágyat és az energiafelhasználást. Egyes jótékony baktériumok még gátolhatják is az étkezési zsírok felszívódását, így azok a széklettel együtt kiürülnek ahelyett, hogy zsírpárnák formájában tárolásra kerülnének.

 

Főleg a Bifidobacterium és a Lactobacillus baktériumoknál sikerült ilyen összefüggést kimutatni, ám még további kutatások szükségesek a probiotikumok és a testsúly kapcsolatának megismeréséhez.

 

Allergia és ekcéma ellen

 

Bizonyos jótékony baktériumok segíthetnek az ekcéma súlyosságának mérséklésében, főleg gyermekeknél, ám ez az összefüggés is további kutatást igényel.

 

Emésztőrendszeri betegségek esetén

 

Manapság rendkívül gyakorinak számítanak a különböző gyulladásos bélbetegségek, például a fekélyes vastagbélgyulladás (collitis ulcerosa) és a Crohn-betegség. A Bifidobacterium és a Lactobacillus baktériumok hatékonyak az enyhe fekélyes vastagbélgyulladásos és irritábilis bél szindrómás (IBS) tünetek enyhítésében.

 

A probiotikumok hatása a gyomorra is bizonyított, így akut vagy krónikus gyomorpanaszok esetén is érdemes lehet megfontolnunk a szedésüket, fogyasztásukat.

 

Milyen módon pótolhatjuk?

 

Jótékony baktériumokat táplálkozás és étrendkiegészítők útján is bevihetünk a szervezetünkbe.

 

Probiotikus ételek

 

Mielőtt felsorolnánk néhány probiotikumokban gazdag élelmiszert, fontos szót ejtenünk a prebiotikumokról is. Míg előbbiek konkrétan élő baktériumok, utóbbiak emésztetlen szénhidrátokból – jellemzően rostokból – származó, ugyancsak előnyös hatású anyagok, mivel tápanyagul szolgálnak a jó hatású probiotikumoknak, vagyis a prebiotikumok fokozzák a probiotikumok működését. Mondhatjuk, hogy a prebiotikumok támogatják a probiotikumok „munkáját”, így remekül kiegészítik egymást.

 

A legismertebb probiotikus ételek közé tartozik a joghurt, a kefir és a túró – mivel a tejtermékek tejsavbaktériumokat tartalmaznak –; az olyan erjesztett finomságok, mint a hagyományos japán miso leves, a kombucha, valamint a magyar konyhában is népszerű savanyúságok, élükön a savanyú káposztával és a kovászos uborkával.

 

Étrendkiegészítők

….

A gyógyszertárakban számos probiotikum közül válogathatunk. Nagyon sok termék elérhető a piacon, de nem mindegy, milyet választunk. Fontos, hogy megbízható gyártótól keressünk – márpedig a patikák polcain ilyeneket találunk. Általános ajánlás, hogy olyan probiotikus termékeket válasszunk, amelyek egy adagja legalább 1 milliárd telepképző egységet tartalmaznak, lehetőleg a Lactobacillus, a Bifidobacterium vagy a Saccharomyces boulardii nemzetségekből.

Mikor és kinek ajánlottak a probiotikumok?

Mikor és kinek nem ajánlottak a probiotikumok?

 

Noha a probiotikumok alkalmazása a legtöbb ember számára biztonságos és több szempontból is kedvező hatású, léteznek olyan betegségek és állapotok, amikor a bevitelük megfontolandó, és csakis orvosi jóváhagyás nyomán javasolható.

 

Az immunszupresszív gyógyszereket szedők, a kritikus betegségben szenvedők, az immunproblémákkal küzdők és a műtét után állók egyeztessenek a kezelőorvosukkal probiotikum szedése előtt! A kismamák jó, ha tudják, hogy koraszülött csecsemőknek sem ajánlott a probiotikumok bevitele, hiszen még nem fejlődött ki teljesen a bélrendszerük.

 

Ritka esetben előfordulhat, hogy a jótékony baktériumok allergiás reakciót okoznak, ami enyhe gyomorpanaszokban (gázképződésben, hasmenésben, puffadásban) nyilvánulhat meg, főleg a probiotikumszedés első napjaiban. Ezek a tünetek általában elmúlnak, amint hozzászokik a szervezet a probiotikumok beviteléhez.

 

Összegzés

 

A probiotikumok jótékony baktériumok, amelyek fellépnek a káros baktériumok ellen, így nagymértékben képesek hozzájárulni a fizikai és mentális egyensúlyunkhoz azáltal, hogy helyreállítják a szervezetünkben a mikrobiális egyensúlyt.

 

A probiotikumok segítenek gondoskodni az emésztőrendszerünk és a szív- és érrendszerünk egészségéről, hozzájárulhatnak a hasmenés megelőzéséhez vagy enyhítéséhez (például antibiotikum kúra vagy utazás esetén), erősíthetik az immunrendszerünket, javíthatják a mentális állapotunkat, mérsékelhetik a gyulladásos emésztőrendszeri betegségekkel járó panaszokat, de akár a súlyvesztésben és a hasi zsírpárnák csökkentésében is a hasznunkra lehetnek.

 

A természetben is előfordulnak probiotikumok, például a tejtermékekben (joghurtban, kefirben, túróban) vagy az erjesztett élelmiszerekben (savanyú káposztában, savanyú uborkában), míg a probiotikum étrendkiegészítők gondosan összeválogatott jótékony mikroorganizmusokat tartalmaznak nagyobb, koncentrált mennyiségben.

 

2024. december 13.