Ez lehet a megoldás a töredezett körmökre

Hogyan kezelhető a töredezett köröm?

Kapcsolódó tünetek:

A körmök állapota nem csupán esztétikai okokból számít, hiszen ennek a szervnek is fontos szerepe van: többek közt segíti a kisméretű tárgyak kézbevételét, illetve megvédi az ujjhegyeket a különféle sérülésektől. Épp ezért elengedhetetlen a körmök védelme és ápolása.

Amennyiben rendszeresen töredezettek a körmeink, akkor ennek érdemes utánajárnunk, hiszen számos oka lehet: a töredezett köröm például vitamin- és kalciumhiányt, de akár cinkhiányt is jelezhet. De az egyszerű vitaminhiányon kívül akár komolyabb gond is állhat a háttérben, ezért fontos kiderítenünk a pontos kiváltó okokat.

Cikkünkben bemutatjuk a körmök anatómiáját, utánajárunk a töredezett körmök lehetséges okainak, illetve eláruljuk a megfelelő ápolást.

A körmök anatómiája

A köröm alapvetően a bőr meghosszabbítása. Megkeményedett hámsejtekből, illetve keratinból áll. Ez az elszarusodó szövet kb. 0,75 mm vastag, ennek ellenére hajlékony. A bőr azon részét, ami összeköttetésben van a körömmel, körömgyökérnek nevezik. Utóbbiból nő ki a köröm látható része, a körömlemez, ami alapvetően átlátszó, de az alatta található vérkapillárisok áttűnnek, ennek köszönhető az enyhén rózsaszínes árnyalata. Közvetlenül a körömgyökér felett van az úgynevezett holdacska, aminek mérete egyénenként változó. A köröm formáját és méretét a körömgyökér és a láb-, illetve kézujjcsontok határozzák meg.

A köröm növekedésének gyorsasága személyenként változó. Általánosságban azonban elmondható, hogy egy egészséges köröm kb. 0,5-1 mm-t nő egy hét alatt. Ahhoz, hogy egy leesett köröm teljesen visszanőjön, körülbelül 3 hónapra van szükség.

A köröm szerepe

A köröm alapvető feladata a mechanikus védelem: az ujjhegyeket óvja, amelyeken 3400 idegvégződés található, így rendkívül érzékenyek. Ezen kívül az ujjak finommozgását is támogatja, továbbá a köröm a fogás és a tapintás fő eszköze. A lábkörmök a lábfej mozgását is segítik.

Mi okozhat töredezett körmöket?

A töredezett körmök hátterében számos ok húzódhat meg – akár vitaminhiány vagy valamilyen betegség. Az alábbiakban közelebbről is bemutatjuk ezeket.

Hiánybetegségek

A körmök egészségéhez elengedhetetlenek bizonyos vitaminok. Ezzel együtt elsősorban a B-vitamin, a C-vitamin, a D-vitamin, az E-vitamin és az A-vitamin (retinol), illetve a biotin (H-vitamin), a folsav és a kobalamin (B12-vitamin) hiánya vezethet vékony és töredezett körmökhöz. Abban az esetben is lehetnek betegek a körmeink, ha nem viszünk be elegendő kalciumot a szervezetünkbe, de a cink és a szelén hiánya is okozhat ilyen problémát. Annak érdekében, hogy ne alakuljanak ki ezek a hiányállapotok, elegendő zöldséget, gyümölcsöt, húst, tejterméket és teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszereket kell fogyasztanunk.

Természetesen különféle étrendkiegészítők is a segítségünkre lehetnek a körömtöredezés kezelésében, amely gyakran apró fehér pöttyök kíséretében alakul ki. Ha azonban mindezek ellenére is töredezettek a körmeink, akkor mielőbb konzultáljunk egy orvossal.

Pajzsmirigy problémák

Ha pajzsmirigy problémákról beszélünk, akkor a legtöbben súlyvesztésre vagy súlygyarapodásra asszociálnak. Azonban nem csak ezek utalhatnak ennek a szervnek a helytelen működésére, mert például a töredezett köröm pajzsmirigy rendellenességet is jelezhet. Amennyiben alul- vagy túlműködik a pajzsmirigy, akkor lelassul a körömnövekedés, elöregedik a körömszövet, ami pedig így kiszárad és sérülékenyebb lesz.

Kedvezőtlen munkakörülmények

Gyakran panaszkodnak például fodrászok és takarítók töredezett körmökre. Ennek magyarázata, hogy naponta többször érintkeznek vízzel, az állandó áztatástól pedig felpuhul a körmük, aminek hatására az hajlamosabbá válik a sérülésre. De nem csupán a víz tesz kárt bennük, hanem a vegyszerek is – legyen szó szappanról, tisztítószerekről vagy akár körömlakk eltávolítóról.

Ha gyakran vizes a kezünk, vagy rendszeresen érintkezünk vegyi anyagokkal, akkor mindenféleképp viseljünk gumikesztyűt, így óvhatjuk meg körmeink bőrünk egészségét.

Hogyan előzhető meg a töredezett köröm?

Szokások

A körömrágás vagy a körömlakk lekaparása szintén kárt tehet a körmökben, hiszen minkettő felsértheti azok felületét, aminek következtében a körmöt alkotó szarurétegek elválnak egymástól.

Nem megfelelő manikűr

A töredezett köröm kezelése és ápolása rendkívül fontos, azonban ebben is van egy ésszerű felső határ. Ha túlzásba visszük a körömreszelést, akkor például kiszáradhat a körmünk, ha pedig rossz technikával tesszük mindezt, akkor töredezetté válhat. A száraz köröm értelemszerűen sokkal sérülékenyebb, így fokozott figyelmet igényel, hiszen bármikor beszakadhat. Ügyeljünk arra, hogy mindig egy irányba reszeljük a körmeinket, ne ide-oda húzogatva. A körömápolás során pedig ne feledkezzünk meg a speciálisan erre a célra kifejlesztett olajok használatáról, hiszen ezek segítenek pótolni az elvesztett nedvességet.

Ahogy a szappan és a tisztítószerek sem tesznek jót a körmöknek, úgy a géllakkok és akril műkörmök rögzítéséhez használt anyagok sem, hiszen ezek is rengeteg vegyszert tartalmaznak. Mivel ezek meggyengítik a körmöket, fontos, hogy rendszeres időközönként tartsunk szünetet, amikor semmilyen lakkal és kemikáliával nem kezeljük a körmeinket.

Bőrbetegségek

Bizonyos esetekben a töredezett körmöket különféle bőrbetegségek okozzák: például ekcéma, pikkelysömör vagy körömgomba.

Életkor

A kor előrehaladtával lassul a köröm növekedése, ami egyben azt is jelenti, hogy a regeneráció is több időt vesz igénybe. Ennek hatására kiszáradás léphet fel, aminek következtében a körmök elvékonyodnak és töredezetté válnak.

Anémia

Ha a száj sarkában repedések alakulnak ki, sápadtak és fáradtak vagyunk, zúg a fülünk és/vagy fáj a fejünk, akkor lehet, hogy egy vashiány következtében kialakult vérszegénység áll a probléma háttérben – aminek a töredezett köröm szintén kísérő tünete.

Raynaud szindróma

Ritka esetben a Raynaud szindróma is okozhatja a töredezett, esetleg elszíneződött körmöket. Ennél a betegségnél összeszűkölnek a kezekben és a lábakban található kicsi vérerek, amitől a végtagok hidegek és zsibbadtak lesznek. A véráramlás zavara pedig hatással van a körmök állapotára.

Körömrágás

Az állandó körömrágás következtében a körömlemez szálkaszerűen felrepedezik, majd könnyedén elfertőződhet. Érdemes hát mielőbb leszoknunk róla.

Mi okozhat töredezett körmöket?

Ápoljuk megfelelően!

Töredezett köröm: házi praktikák a mindennapokban

A mindennapokban fontos, hogy ne használjuk eszközként a körmeinket – ne azokkal nyissuk ki például a dobozos üdítőt. Szokjunk le a körömrágásról, a csipesz helyett pedig inkább reszeljük őket, de figyeljünk oda a megfelelő technikára. A körömbőrt se vágjuk vagy tépjük le. Ha vegyszerekkel vagy akár sima vízzel dolgozunk, mindenféleképp húzzunk gumikesztyűt, hiszen azok megvédik a körmök épségét.

Ezen kívül az ápolásnak is szenteljünk fokozott figyelmet. A töredezett köröm kezelése házilag is megoldható, például olajok vagy körömerősítő használatával. A mandula- és olívaolaj remek választásnak bizonyul, ha a körmök ápolása a cél. Zuhanyzás vagy fürdés után pedig ne csak a bőrünket kenjük be egy tápláló és ápoló krémmel, hanem a körmeinket is.

Vitaminbevitel

Ahogy már írtuk, a töredezett körmök hátterében vitaminhiány is állhat. Ezért is annyira fontos, hogy változatosan, kiegyensúlyozottan, a szezonalitásnak megfelelően táplálkozzunk, együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket, húst és teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszert. Ezek fogyasztásával nagy valószínűséggel bejuttathatjuk a szervezetünkbe a szükséges vitaminok és tápanyagok nagy részét. Amennyiben mégis szükséges, egy szakemberrel konzultálva étrendkiegészítők fogyasztása is ajánlott lehet. A körmök egészsége szempontjából az A-, C-, B-, B12- és D-vitamin pótlása elsődleges, de a biotinról és a folsavról sem szabad megfeledkeznünk.

Esztétika

A vegyszerek szintén töredezett körmökhöz vezethetnek, ezért nem javasolt a túl gyakori lakkozás, illetve a géllakk és az akril műköröm folyamatos viselése. Ezekben ugyanis olyan kemikáliák vannak, amik kiszárítják a körmöt, így meggyengítve azt. Emellett nagyon fontos a töredezett köröm ápolása, ezért rendszeresen keressünk fel egy megbízható szakembert, aki tud segíteni abban, hogyan és mivel érdemes kezelni a körmeinket. Ezeken kívül az is sokat számít, ha körmeinket nem növesztjük meg nagyon, hiszen így kisebb eséllyel sérülnek meg.

Célzott erősítés

A töredező körmök ellen használhatunk célzottan a körmökre kifejlesztett termékeket. Ilyenek például a körömerősítő lakkok, amelyek hatóanyagai a köröm mélyebb rétegeibe is bejutnak, továbbá támogatják a keratinképződést, miközben védenek a külső káros hatásoktól.

Összegezés

A körmök egészségére ne csak a megjelenésünk miatt figyeljünk oda, hiszen annál sokkal fontosabb funkciójuk van. Nélkülük sokkal nehezebben tudnánk bármit megfogni, továbbá a tapintásunk sem lesz az igazi. Ha körmeink töredezetté válnak, azok fokozott védelme és ápolása elengedhetetlen. Ehhez hozzátartozik például, hogy gumikesztyűt húzunk, ha vegyszerekkel dolgozunk, továbbá nem hagyjuk őket megnőni, mert akkor sokkal sérülékenyebbek lesznek. Figyeljünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra, valamint a vitaminok és ásványi anyagok bevitelére, ellenkező esetben hiányállapotok léphetnek fel, melyek szintén töredezett körmökhöz vezethetnek.

2023. március 27.