Ha hajlamosak vagyunk a fejfájásra, amikor beborul az ég, magas a páratartalom vagy egyik napról a másikra nagy lesz a hőingadozás, akkor mondhatjuk, hogy érzékenyek vagyunk az időjárásra. A meteorológiát megváltoztatni ugyan nem tudjuk, de az előrejelzést figyelve felkészülhetünk egy esetleges fejfájásra.
A fejfájással foglalkozó szakemberek még mindig fejtegetik a migrén és más fejfájások rejtélyeit. Legtöbbjük úgy gondolja, hogy a genetikától kezdve az agy bizonyos egyensúlyzavaraiig sok minden szerepet játszik a fejfájás kialakulásában. De vajon az időjárás is okozhat fejfájást? Egyes szakértők szerint a fejfájás egyfajta korai figyelmeztetés a környezet veszélyeire azért, hogy az ember időben biztonságos környezetet kereshessen magának. Az a tény, hogy az időjárás változásai, valamint a szélsőséges meleg és hideg képes kiváltani a fejfájást, hihetőbbé teszi ezt az elméletet.
Az időjárással összefüggésbe hozható, fejfájást kiváltó okok
A több mint 50 éves társadalmi felvilágosító és kutató múltra visszatekintő National Headache Foundation (Nemzeti Fejfájás Alapítvány) felmérése szerint 4-ből 3 ember azt mondta, hogy az időjárás váltja ki a fejfájást. A felmérésben részt vevő személyek 16 lehetséges fejfájást kiváltó tényezőt rangsoroltak, és leírták, hogy melyek azok, amelyek a jelek szerint kiváltják fejfájásaikat:
Időjárás vagy légnyomásváltozás: 73%
Intenzív szagok: 64%
Világos vagy villódzó fények: 59%
Füst: 53%
Extrém meleg vagy hideg: 38%
Magassági változások: 31%
Nagy szél: 18%
A szakértők úgy vélik, hogy azok az emberek, akiknek gyakran fáj a fejük, érzékenyebbek a környezeti változásokra. A migrénes fejfájástól szenvedő emberek pedig valószínűleg örökölték ezt az érzékenységet 1.
Mit lehet tenni?
MAT-HU-2200569(2022.05.02.)