Európában minden tizedik embernek van epeköve, de köztük több a nő, mint a férfi. De hogyan is alakul ki az epekő?
Az epehólyag a máj alatt, a bél fölött és a hasnyálmirigy mellett található. Egyik feladata, hogy magába gyűjtse a májban keletkező emésztőnedvet, az epét, és besűrítse azt. Az epefolyadék nagyrészt vízből és olyan oldott anyagokból tevődik össze, mint a koleszterin, az epesav és az epefesték. A máj naponta kb. fél liter epefolyadékot termel, melyből kb. 50 millilitert raktároz el egyszerre az epehólyag. A zsíros ételek emésztése során az epehólyag összehúzódik, az epefolyadékot pedig az epevezetéken keresztül eljuttatja a vékonybél első szakaszába, a patkóbélbe. Itt apró zsírcseppekre oldja az elfogyasztott étel zsiradékát, így lehetővé téve a zsíremésztést.
A legtöbb epekő az epehólyagban keletkezik, nagyon ritkán az epevezetékben. Amennyiben valamilyen zavar van az epe elfolyásánál, felgyülemlik a folyadék vagy nem kiegyensúlyozott az összetevők aránya, akkor kristályok képződhetnek, melyek kövekké fejlődhetnek.
Három típusú epekövet különböztetünk meg:
Ha az epekövek beszorulnak az epevezetékbe, és elzárják azt, a májig felgyülemlik az epefolyadék, ez a helyzet veszélyes gyulladást okozhat. Ennek legtipikusabb tünetei közé tartozik a hasi fájdalom, továbbá a bőr és a szemek sárgás elszíneződése. Ilyen esetben magasak a vérben a májenzim értékek, és egy ultrahangos vizsgálat során látszik a veszélyes helyzet képe. Amennyiben a kő eltömíti az epe- és a hasnyálmirigy közös kivezetését a patkóbél felé, akkor az epefolyadék felgyülemlésének a hasnyálmirigy életveszélyes gyulladása is lehet a következménye. Ha a pangó folyadék befertőződik, gennyes tályogok és akár az egész szervezetet érintő, súlyos gyulladás, szepszis is kialakulhat.