A különböző hüvelyi fertőzések rendkívül kellemetlen panaszokat okozhatnak: viszketés, égő érzés, hüvelyi folyás, kellemetlen szag – csupa olyan tünet, amely megnehezítheti a mindennapokat. A nők többsége életében legalább egyszer megtapasztalja ezeket a problémákat. Sokszor azonban nehéz megkülönböztetni egymástól a fertőzéseket, és ez megnehezíti a hatékony kezelést is. Ez a cikk abban segít, hogy jobban megértsük a bakteriális vaginózis jellegzetességeit: hogyan ismerhető fel, mik a kiváltó okai, hogyan kezelhetjük, és mit tehetünk a megelőzésért.
A bakteriális vaginózis (BV) egy gyakori, de sokak számára ismeretlen hüvelyfertőzés, amely elsősorban a reproduktív korban lévő nőket érinti. A betegség lényege, hogy felborul a hüvely természetes baktérium-egyensúlya – azaz a hüvelyflóra egyensúlya –, és ennek következtében kóros baktériumok szaporodnak el. Normál esetben a hüvelyt jótékony tejsavbaktériumok, úgynevezett lactobacillusok népesítik be. Ezek a mikroorganizmusok felelősek a hüvelyi pH savas szinten tartásáért, ami védelmet nyújt a kórokozókkal szemben.
Amikor valamilyen külső vagy belső hatás – például antibiotikum-használat, hormonális változások vagy túlzott intim higiénia – következtében a lactobacillusok aránya csökken, a savas környezet lúgosabbá válik. Ez elősegíti olyan baktériumok, például a Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae vagy más anaerob baktériumok túlszaporodását, amelyek gyulladást és kellemetlen tüneteket okoznak.
Fontos hangsúlyozni, hogy a bakteriális vaginózis nem szexuális úton terjedő betegség, noha a nemi élet hatása szerepet játszhat a kialakulásában. Bármely nőnél előfordulhat – még szexuálisan nem aktív nőknél is –, különösen azoknál, akiknél gyakran változik a hüvely mikroflórája. A fertőzés gyakoribb fiatal felnőttek körében, de előfordulhat a menopauza után is, amikor a hormonális változások hatására csökken az ösztrogénszint és ezzel együtt a hüvely természetes védekezőképessége is. Mindebben az ösztrogénhiány következtében elvékonyodó hüvelynyálkahártya is szerepet játszik.
A bakteriális vaginózis tehát nem egy veszélytelen elváltozás: kezeletlen esetben növelheti más fertőzések – például chlamydia, gonorrhoea vagy HIV – kialakulásának kockázatát, és várandósság során komoly szövődményekhez, például koraszüléshez vezethet.
A jó hír, hogy a betegség felismerhető és kezelhető. A tünetek jelentkezése esetén érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, de enyhe esetekben a BENU webáruházában elérhető hüvelyfertőzés elleni termékek – például hüvelytabletták és tejsavbaktériumot tartalmazó készítmények – is segíthetnek helyreállítani a hüvelyflóra egyensúlyát.
A bakteriális vaginózis gyakran megtévesztő, mivel az esetek többségében – a becslések szerint akár az érintettek 84%-ánál – tünetmentesen zajlik. Ez különösen problémás lehet, mivel a betegség fennállása növeli más fertőzések és nőgyógyászati szövődmények kockázatát. Amikor azonban tünetek jelentkeznek, azok gyakran igen kellemetlenek, és súlyosan befolyásolják az érintettek komfortérzetét és életminőségét.
A BV legjellemzőbb tünete a hüvelyváladék mennyiségének, állagának és szagának megváltozása. A váladék általában hígabb, törtfehér, szürkés vagy enyhén zöldes árnyalatú lehet. Az egyik legismertebb és legzavaróbb jel a jellegzetes, kellemetlen szag – sok nő ezt halszagként írja le. A szag gyakran erősödik szexuális együttlét után, mivel az ondó lúgos kémhatása felerősíti a kellemetlen illatokat.
A tünetek közé tartozik még:
A panaszok sokszor hullámzóan jelentkeznek, és a menstruációs ciklus során változhatnak.
Bár a fenti tünetek a leggyakoribbak, előfordulhatnak kevésbé jellegzetes jelek is, amelyekre érdemes odafigyelni:
Ezek a tünetek kevésbé gyakoriak, és nem minden nő tapasztalja őket. Azonban jelenlétük utalhat arra, hogy a fertőzés már előrehaladottabb állapotban van, vagy másodlagos irritáció, esetleg más fertőzés is fennállhat.
A nemi élet is hatással lehet a tünetek megjelenésére vagy erősödésére. Sokan számolnak be arról, hogy az együttlétek után a halszag felerősödik, a váladék mennyisége megnő, vagy enyhe égő érzés jelentkezik. Ezek mind a hüvely pH-jának lúgos irányba történő eltolódását jelzik – ami táptalajt nyújt a BV-t okozó baktériumoknak.
A bakteriális vaginózis tünetei hasonlóságot mutatnak más hüvelyi fertőzésekkel, különösen a gombás fertőzésekkel, ezért a diagnózis nem mindig egyszerű.
Mivel a tünetek gyakran keverhetők más fertőzések jeleivel, fontos, hogy orvoshoz forduljunk, ha szokatlan hüvelyi folyást, kellemetlen szagot, viszketést vagy égő érzést tapasztalunk. A nőgyógyász hüvelyváladék-vizsgálattal és pH-teszteléssel könnyen meg tudja állapítani a diagnózist. Alternatívaként elérhetők otthoni kezelési tippek és tesztek is, amelyek segítenek a hüvelyi pH gyors meghatározásában.
Vegyük sorra, mi okozhat bakteriális vaginózist, és milyen körülmények jelentenek kockázatot a kialakulásra a fentiekben leírtaknak megfelelően.
A bakteriális vaginózis bármilyen életkorú nőnél kialakulhat – tehát nem kizárólag szexuálisan aktív nőket érint.
Nincs egyetlen, konkrét oka, de közös jellemzője, hogy a hüvelyflóra egyensúlya felborul. A jótékony tejsavbaktériumok – vagyis a lactobacillusok – számának csökkenése lehetővé teszi a káros baktériumok elszaporodását, ami a fertőzés kialakulásához vezet.
Mindezek fényében lássuk, milyen módokon lehet kezelni a bakteriális vaginózist. Kitérünk arra is, hogy miért fontos a célzott kezelés.
A bakteriális vaginózis kezelése általában célzott antibiotikumos kezeléssel történik, amelyet orvos ír fel. Léteznek recept nélkül kapható hüvelytabletták, krémek, illetve természetes gyógymódok is, amelyek segíthetnek a hüvelyflóra helyreállításában, például tejsavbaktériumokat tartalmazó probiotikumok formájában.
A kezeletlen BV fokozhatja más, szexuális úton terjedő betegségek (STD) kialakulásának esélyét. Terhesség alatt különösen veszélyes lehet, mert növeli a koraszülés kockázatát.
A bakteriális vaginózis egy gyakori, ám kellemetlen tünetekkel járó hüvelyfertőzés, amelyet a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása idéz elő. Megfelelő kezeléssel – legyen az antibiotikumos kezelés vagy természetes gyógymódok – jól gyógyítható. A megelőzésben fontos, hogy odafigyeljünk a hüvelyi pH megőrzésére, a megfelelő intimhigiéniára, és kerüljük a túlzott tisztálkodást. A probiotikumok és a tejsavbaktériumok segíthetnek a megelőzésben és a gyógyulásban is.