A vérnyomásunk mindig változik, így például alvás közben alacsonyabb, mint máskor. Ennek ellenére vannak olyanok, akiknek az idő túlnyomó részében magas a vérnyomása. Ez az állapot számos betegség kialakulásának kedvezhet, többek között érelmeszesedésnek, ami az érfalak megvastagodásához és megkeményedéséhez vezethet, ami pedig növeli a szívroham esélyét, hiszen a koszorús erek is beszűkülhetnek, majd elzáródhatnak. Ezeken kívül okozhat szívelégtelenséget, stroke-ot, vesebetegséget, látásromlást, aneurizmát, demenciát, illetve memóriazavart. Ezen betegségek megelőzése miatt fontos a magas vérnyomás mielőbbi és megfelelő kezelése. Cikkünkben minden fontos tudnivalót megosztunk a magas vérnyomásról, lehetséges szövődményekről, továbbá tippeket adunk annak csökkentésére.
A szív látja el a szerveket és szöveteket vérrel: minden egyes szívverésnél összehúzódik a szívizom, és vért pumpál az erekbe, ekkor nyomást gyakorol a vér az érfalakra. A vérnyomás mérésénél két értéket különböztetünk meg:
A vérnyomást higanymilliméterben (Hgmm) mérik, és a két értéket mindig együtt adják meg. A magasabb szám a szisztolés, míg az alacsonyabb a diasztolés érték.
Magas vérnyomás esetén különbséget kell tenni elsődleges és másodlagos hipertónia között. Előbbi esetén nem sikerül kiváltó tényezőt kimutatni, míg utóbbit valamilyen szervi probléma, illetve alapbetegség okozza. Felnőtteknél gyakoribb az elsődleges hipertónia, gyermekekben pedig az esetek többségében másodlagos hipertónia jelentkezik.
A vérnyomásmérés során nagyon fontos megjegyezni, hogy a nap folyamán ingadozik, továbbá olyan tényezők befolyásolhatják, mint a fizikai megterhelés, stressz, fájdalom, hideg idő vagy épp forróság. A vérnyomás pontos megítélésére a legjobb módszer a 24 órás monitorozás. Ilyenkor a speciális vérnyomásmérőt egy napig viseli a beteg, és általában 30 percenként történik automatikusan vérnyomásmérés.
Egyszeri méréshez kényelmesen helyezkedjünk el egy széken, várjunk 5-10 percet, hogy megnyugodjon a keringésünk, ezután tegyük azt a karunkat, amelyiken mérjük a vérnyomást, a szív magasságába az asztalra, és már kezdhetjük is a mérést.
Egy felnőtt esetében a normális szisztolés vérnyomás értékét – annak felső határát – 130 Hgmm-ben határozták meg, míg a diasztolé normális felső határát 90 Hgmm-ben. Már abban az esetben is magas vérnyomásról beszélünk, ha mindössze az egyik érték magasabb a normálisnál. A magas vérnyomás tünetei közé sorolják a szédülést és a látászavarokat, de sok esetben ezek sem jelentkeznek. Panaszok nélkül azonban fennáll annak a veszélye, hogy a betegek tudta nélkül megnő a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának az esélye. Ezért annyira fontos, hogy ha magas a vérnyomásunk, akkor rendszeresen ellenőrizzük az értékeket.
A magas vérnyomás kialakulásának olyan tényezők kedvezhetnek, mint a túlsúly, a mozgáshiány és a stressz, de genetikai tényezők is hajlamosítanak rá. Az egészségtelen életmód pedig csak még tovább növelheti ennek az esélyét. Ha azonban rendszeresen mozgunk, kiegyensúlyozottan étkezünk és nincsenek káros szenvedélyeink, akkor csökkenthetjük a hipertónia kialakulásának az esélyét.
A szakemberek azt tanácsolják, hogy 40 éves kor felett mindenféleképpen rendszeresen mérjük meg a vérnyomásunkat, havonta 1-2 alkalommal. Erre a célra használhatunk digitális vérnyomásmérőt is. Már kaphatók olyan készülékek, melyeket a csuklóra kell felhelyezni, és vannak olyan típusok is, melyek egy mandzsetta segítségével a felkarunkon végzik el a mérést. Utóbbiak esetén választhatunk automata és félautomata eszközök közül. Az előbbi esetén egy kompresszor pumpálja fel a mandzsettát, míg utóbbi esetén kézzel kell ezt megtenni. A csuklóra helyezhető gépek leginkább sportolóknak ajánlottak, ennek ellenére ezeket, illetve az automata, felkaron mérő eszközöket használják a legtöbben az otthoni mérés során. Ezek a készülékek nem csupán a vérnyomást, hanem a pulzusszámot is mutatják. A digitális eszközökkel történő mérés esetén üljünk le, pihenjünk meg, tegyük a karunkat a szívünkkel megegyező magasságba, helyezzük fel a vérnyomásmérőt, és indítsuk el a mérést.
Vérnyomásnapló
Ha magas vérnyomásban szenvedünk, akkor ajánlott vérnyomásnaplót vezetni, amibe feljegyezhetjük az értékeinket, ezáltal az orvos és mi magunk is követni tudjuk az esetleges változásokat. Ezáltal előbb kiderül, hogy hatékony-e az adott kezelés, vagy szükség van valamilyen módosításra, esetleg az orvos által felírt gyógyszer cseréjére. A naplóba minden mérést, illetve értéket írjunk fel: a szisztolést, a diasztolést és a pulzusszámot is.
A magas vérnyomás kezelése számos tényezőtől függ: az értékektől, illetve az abból adódó betegségek kialakulásának az esélyétől. Ezeken kívül az orvos szem előtt tartja az érintett életkorát, illetve alapbetegségeit. Akkor válik szükségessé a gyógyszeres kezelés, ha a vérnyomás tartósan magasabb 140/90 Hgmm-nél. A kezelés célja, hogy a normál szintre vagy egy kicsivel az alá csökkenjen a vérnyomás.
A vérnyomás csökkentése érdekében az alábbi gyógyszerek valamelyikének szedése javasolt, amennyiben az életmódváltás nem hoz javulást:
Teljesen egyénfüggő, hogy melyik típusú gyógyszer válik be. Ritkábban elegendő egyfajta gyógyszer a vérnyomás csökkentésére, amit monoterápiának hívnak. Legtöbbször a kedvező hatás több gyógyszer kombinációjával érhető el.
A magas vérnyomás okaira nem mindig találnak az orvosok magyarázatot, a terápia pedig zömében gyógyszeres kezelést jelent. Valójában azonban sokat tehetnek az érintettek azzal, ha változtatnak az életvitelükön és étkezésükön, ugyanis számos élelmiszernek van vérnyomást csökkentő hatása.
Ha folyamatosan magas a vérnyomásunk, az kedvezőtlen hatással lehet a szív- és érrendszer egészségre, azaz hosszú távon súlyos betegségek alakulhatnak ki. Ezért kell odafigyelnünk a szervezetünk állapotára! Ennek legegyszerűbb módja, ha fokozottan ügyelünk az egészséges életmódra – rendszeresen mozgunk, továbbá odafigyelünk a helyes és kiegyensúlyozott étkezésre, és minél több egészséges ételt fogyasztunk. Az életvitelünk szempontjából a stressz megfelelő kezelése is rendkívül fontos, hiszen az szintén megemelheti a vérnyomást. Alakítsunk ki egy napi rutint, és végezzünk relaxációs gyakorlatokat. Ezek mellett pedig a káros szenvedélyekről is le kell mondanunk, kerülnünk kell például az alkohol fogyasztását. Immunrendszerünk erősítésénél sokat segíthetnek a különféle étrend-kiegészítők, melyek olyan fontos anyagokat juttatnak be a szervezetünkbe, mint az omega-3, omega-6 és omega-9, illetve vitaminokkal és ásványi anyagokkal is ellátják azt.